НАТО може скоро да поеме по-голяма отговорност при предоставянето на помощ на Украйна, тъй като в Алианса се опасяват от последствията за военния съюз, ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ. За това пише изданието SEMAFOR.

Според западни представители в централата на НАТО се водят преговори, които имат за цел да прехвърлят част от военната помощ за Украйна от Пентагона и да я прехвърлят към Алианса. Те добавиха, че НАТО трябва да завърши дискусиите преди юли, когато блокът ще проведе годишната си среща на върха, която ще се състои тази година във Вашингтон.

Разговорите отчасти се водят от опасения относно завръщането на Тръмп на президентския пост в САЩ.

Европейските служители си спомнят предишния мандат на Тръмп, по време на който той многократно поставяше под съмнение стойността на НАТО.

След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Тръмп каза, че ако е бил на поста президент, щеше да приключи конфликта в рамките на 24 часа, без да предлага подробности, но анализаторите предполагат, че той би бил по-склонен да направи отстъпки на украинска територия“, отбелязват авторите на материала.

Когато репортери попитаха американския министър на отбраната Лойд Остин дали отговорностите, свързани с Украйна, ще бъдат прехвърлени на НАТО, той отговори:

„Ние сме съсредоточени върху това да гарантираме, че Украйна дава резултати. Ние сме съсредоточени върху това да гарантираме, че можем да предоставим на Украйна помощта за сигурност, от която се нуждае, за да успее днес и в средносрочен план.“

В същото време високопоставен европейски дипломат каза пред изданието, че Алиансът също е загрижен, че Лойд Остин може да бъде сменен, ако Тръмп заеме поста президент на САЩ.

„Имаше разговори за това как да се координира надеждна структура за защита на помощта и даренията за Украйна от променящите се политически ветрове“, обясни дипломатът.

На свой ред в интервю финландският външен министър Елина Валтонен каза, че съюзниците трябва да организират цялата помощ, която могат да предоставят на Украйна. 

Според нея НАТО е "много подходящ за това".

„Има определени неща, които само ние можем да направим. Но когато става дума за организиране на срещи на върха, със сигурност има много примери за това как европейците са се справяли с предизвикателството“, каза бившият изпълняващ длъжността старши директор за Европа и Русия в Съвета за национална сигурност на САЩ Ерик Сиарамела.

Въпреки това той добави, че усилията за укрепване на ролята на НАТО в подкрепа на Украйна ще се сблъскат с трудности, като се има предвид, че Алиансът включва страни като Унгария, която постоянно се въздържа от европейско участие в подпомагането на Киев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук