New York Times: Москва и Пекин се сближават, как Западът възприе китайските кораби в Балтика
Възникна въпросът дали всичко това ще доведе до сключване на формален военен съюз
Москва и Пекин, както по-рано отбеляза изданието във връзка с преминалите в Балтийско море съвместни учения с участие на кораби от двете страни, виждат себе си като „алтернатива на западния модел”. Разширяването на тяхното военно сътрудничество е възможност за тези две страни да покажат, че опитите на Запада да ги изолират една от друга не водят до никъде, твърди авторът на публикацията.
Разширяването на морското взаимодействие между Русия и Китай застави коментатора на The National Interest да зададе въпроса това дали ще доведе до сключване на формален съюз.
Експертите счетоха такъв алианс за малко вероятен, защото пълноценен съюз подразбира писмени задължения за взаимна помощ в случай на военен конфликт. Реалното равнище на военното сътрудничество, според експертите, съответства на равнището на съюзниците.
The National Interest отбеляза равнището на стратегическо партньорство между Москва и Пекин. Според изданието, съвместните военноморски учения в Балтика на Русия и Китай изпращат на Запада сигнал, че възнамеряват максимално да затруднят възможностите на САЩ и техните съюзници да провеждат операции край своите брегове.
„Русия и Китай се сближават цел да оспорят глобалното доминиране на Вашингтон” – твърди авторът. Част от отговорността за това носи и външната политика, която САЩ провеждаха през последните 25 г.
Не мина и без изявления за „заплахите” от ученията. Например британският The Telegraph счита ученията в Балтика като „предупреждение” към Великобритания и нейните съюзници в НАТО по отношение на заплахата, която представлява нарастването на китайските въоръжени сили за европейската сигурност.
БЛИЦ припомня, че ученията „Морско взаимодействие-2017” се състояха в Балтийско море от 21 до 28 юли.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: