Преди броени дни Казахстан и САЩ подписаха поредния Петилетен план за военно сътрудничество през 2018-2022 г. Руски военнополитически експерти направиха интересни анализи дали това с нещо заплашва Русия – възможно ли е например в Каспийско море да възникне американска база. Защото, докато действаше предишната подобна програма, САЩ вече помогнаха на Казахстан да създаде миротворческото подразделение „Казбриг”.
Според коментатора на „Правда.ру” Айдън Мехтиев, Казахстан е заинтересован да създаде свой ВМФ в Каспийско море и не трябва да се изключва възможността от създаване на военноморска база на САЩ.
 
Коментаторът на ТАСС полковник Виктор Литовкин обаче счита, че докато Казахстан е член на доминирания от Москва договор за колективна сигурност, това не е възможно, защото Иран, Азербайджан и Туркменистан ще възразят. Освен това плавателния достъп до Каспийско море е възможен единствено по руския канал Волга-Дон.
 
Нормално е Казахстан да сътрудничи със САЩ по военнотехнически въпроси, ако това не вреди на договора за колективна сигурност.
 
Според експертите, Казахстан иска да получи от САЩ бойни катери „втора ръка”, защото руските производствени мощности са насочени да задоволят собствени нужди. Казахският елит обаче добре разбира, че заплаха за страната не са съседните страни, а единствено радикалния ислям и тук нито САЩ, нито НАТО могат да помогнат – няма по-надежден съюзник от Русия поради общност на интересите.
 
Добър пример е Киргизстан, където в Манас има база на САЩ и президентът Атамбаев вече получи заплаха за нанасяне на ракетен удар по базата.
 
Сценарият за влизане на Казахстан в НАТО не е реалистичен и по други причини. Например поучителен е примерът с Украйна – държавата е разбита и няма кой да й помогне. Казахстан е плътно привързан към икономиката на Русия в рамките на Евразийския съюз.
 
Сдържащ фактор е и етническият състав на републиката – 23% от населението се състои от руснаци, а руският език е приет за официален в деловите среди на Казахстан. Ориентировката към НАТО или САЩ може сериозно да раздели обществото.
 
По-скоро причините за заиграването са други и са свързани с доста голямата обща граница с Китай. В Астана си дават сметка, че може да възникне икономическа конкуренция между Русия и Китай, а Казахстан се намира в буферната зона между тези две велики държави и отсега се налага лавиране. Не е обаче изключено Астана да използва фактора военно сътрудничество със САЩ в търга с Русия по спорни моменти.
 
Единственият вариант, при който Казахстан може да сключи съюз със САЩ и НАТО, е такова отслабване на Русия, при което тя няма да може да влияе на ситуацията в региона или да гарантира съюзническа помощ на Астана.
 
Редакция БЛИЦ