Най-новият руски танк Т-14 „Армата” силно се отличава от своите предшественици и може да не се окаже лесен противник в боя, пише The National Interest в публикацията Russia's Armata Tank vs. America's M-1 Abrams and TOW Missile: Who Wins?
Предишните поколения съветски и руски танкове се отличаваха с простота на конструкцията, обаче Т-14 е проектиран различно – танкът е снабден с редица новаторски функции, които преди това не са реализирани никъде в света, се казва в публикацията.

"Армата" е особняк сред всички останали танкове, защото има безпилотно (не обслужвано директно) гладкоцевно оръдие. Преимущество на неговата конструкция се заключава в това, че секторът на екипажа фактически е изолиран от боеприпасите. Освен това бойната машина е снабдена с многослойна броня в съчетание с динамичната отбрана и системата за активна защита „Афганит”, която е способна както физически да унищожи атакуващите ги средства, така и да ги изведе от строя. Системата включва система за радиоелектронно заглушаване и радиооптичен радар за откриване, проследяване и прехват на въоръженията.

В боя с американските танкове „Абрамс” М1А2 SEP v2 и M1A3 много ще зависи кой първи ще види противника, пише NI.

„Новите управляеми снаряди ще позволят на „Абрамс” да поразяват цели на 12 хиляди метра. Но руските танкове също са снабдени с противотанкови управляеми ракети – въпросът наистина се заключава в това кой кого първи ще види. Как „Армата „ще се прояви на бойното поле ще зависи също от сензорите на танка и изчислителните мрежи” – се казва в публикацията.

Що се отнася до американските противотанкови ракети, включително TOW-2A, системата за въздействие на радиолокационното оборудване на атакуващите средства ще позволи на „Армата” да избегне пораженията, ако екипажът успее да премести танка на нова позиция, докато ракетата е в полет. Системата за пряко поражение на атакуващите средства на свой ред има всички шансове да порази TOW-2A. Модулният комплекс за динамична защита „Реликт” също снижава вероятността бронята на „Армата” да бъде пробита.

„Дори обаче да нямаше „Реликт”, бойният кумулативен заряд на TOW-2A едва ли ще е способен да пробие челната броня на „Армата” - пише NI.

Ракетата TOW-2B има повече шансове на нанесе успешен удар по „Армата”, тъй като тя поразява целта отгоре. „В този случай „Афганит” и „Реликт” са по-малко ефективни. В този случай ще пострадат настъпателните възможности на руския танк, но екипажът ще остане цял и невредим и машината ще може да напусне бойното поле, което е по-важно, обобщава авторът на публикацията.

Превод и редакция: БЛИЦ