Нов проблем удари Германия, хората напускат
Исторически партньорството между държавния сектор, посредством субсидии и частните предприемачи способства за стабилизиране пазара на наемни нива. Това именно караше повечето германци да предпочетат покупката пред наема на апартамент. В последно време обаче ситуацията се промени. Достъпните предложения на пазара са все по-малко, а наемните нива в големите германски градове растат и то бързо. В същото време се строи по-малко, наблюдава се значителен ръст на имигрантите и завишаване на изискванията за енергийна ефективност.
Известният закон Mietpreisbremse или Закон за нарушаване на наемните нива, влязъл в сила през 2015 г. забрани ръст на наемите повече от 10% на година. Той обаче трудно се спазва в големите градове, където търсенето е високо. Той бива заобикалян по няколко начина. Така например, ако собственикът харчи над 1/3 от стойността на новопостроеното жилище за неговото поддържане, законът не го засяга. В резултат собствениците повишават рентата и това принуждава все повече наематели да напускат.
В Германия има около 1.25 млн. социални жилища. Годишно за 40 000-50 000 от тях отпада статута на социално жилище, но това не води до засилване на предлагането на свободния пазар. Към 1990 г. във ФРГ да е имало близо 3 млн. социални жилища.
Най-силно проблемът се усеща в Берлин. Там населението расте с 40 000 души на година. С 46% са се повишили наемните нива от 2009 г. досега. Много от новите наематели прекарват уикендите в търсене на подходящото жилище, като се съревновават с над 50 потенциални клиенти в бързо облагородяващите се райони.
Последвайте ни
0 Коментара: