Бомба в БЛИЦ! Кузман Илиев алармира, че държавата ще пламне и изригна: Безобразие, реалността ни блъсна!
Няма как да затворим въглищните централи, без да застрашим енергийната си сигурност. Политически това е равносилно на сепуко
Още от първите минути на новата годината държавата ни развали настроението с увеличаването на цената на тока. Този скандален ход разбуни духовете в обществото. Готвят се протести, родният бизнес може да пострада сериозно от тази промяна. България е изправена пред редица сериозни проблеми и не се вижда изход от задаващата се криза.
Агенция БЛИЦ потърси за експертен коментар лидера на "България може" Кузман Илиев. Ето какво заяви пред медията ни икономическият анализатор:
- Как ще коментирате сериозното поскъпване на електроенергията у нас?
- Неизбежно е. Цяла Европа влиза в енергийна криза, изразяваща се във високи цени на тока и енергоресурсите. Първо, в Германия няма слънце и вятър, a това - в условия на Зелена сделка - е пагубно. Не забравяйте, че немците затвориха ядрените си централи, убиха и въглищните си централи и зависят от прищявките на времето! Започнаха да правят ток от газ, което е чиста проба разхищение.
Но преди и газът бе евтин, а след сблъсъка между Европа и Украйна, от една страна, и Русия от друга, газът поскъпна. Цяла Европа внася втечнен газ от САЩ, който е с 30 на сто по-скъп от тръбния преди. И така, в Европа има едно наддаване за шистов американски газ, но не само между страните, но и дори с Азия. Към това прибавете, че Украйна спря транзита на руски газ за Словакия и за Молдова.
И така, вследствие на това в Европа електрическа енергия рязко поскъпна много, защото има голямо търсене, но предлагане и производство - недостатъчно за нормални цени. Електроенергийният пазар в ЕС е “интегриран” - ако цените в Германия скочат, ударът е от Норвегия до България, по всички във веригата.
Кузман Илиев стресна всички: Още през април - май държавата може да няма пари заради...
- Защо точно по време на празниците се вдигат цените?
- Това по-скоро касае регулаторния период, в който действат регулаторът, който маркира пазарните реалности, породени от политическото безобразие. Защото да съсипваш сигурни и предсказуеми мощности за бит и индустрия, въз основа на идеология, която не понася човека… Това е именно безобразие!
Другото обстоятелство е, че тази година има истинска зима, респективно рекордно потребление на ток, съчетано с по-малко генериращи мощности. И цените скачат. Газохранилища в Европа се изчерпват бързо, а у нас цената на тока на енергийната борсата на моменти е рекордна за Европа.
Цялата атака по въглищните ТЕЦ-овете с високите цени на въглеродните квоти, направи така че те станаха нерентабилни. Но да правиш ток от газ очевидно е много рисково за граждани и бизнес.
И днес плащаме цената, изразени в тези новогодишни ценови покачвания. Друга тема е, че досега правехме социална политика като държахме изкуствено ниска цената на ел. енергията за домакинствата, като на тежестта падаше върху индустрията. Купувахме време. Но това е неустойчиво.
Скоро обаче хубаво ще се декарбонизираме - няма да остане бизнес, няма да останат хора. И зелените цели ще се постигнат органично - с мрачна ирония го казвам, разбира се.
- С този ход държавата ни не се ли лишава от чужди инвеститори, които може да се откажат да влагат средства и пари?
- Да, това действително създава отровна среда за бизнес. Една от най-енергийно интензивните индустрии, която плаща най-високите цени. Защо да инвестираш в такава неконкурентоспособна бизнес дестинация? В тази светлина е ключово да запазим нашите ТЕЦ-ове максимално дълго като стратегически ресурс и спешно да правим ядрени централи, с което да обезпечим икономиката и хората.
- Как ще се отрази на родния бизнес това поскъпване?
- Зле. За жалост в енергийните ни дружества вече няма “свръхпечалби”, с които преди компенсирахме бизнеса заради високи цени на ток. Сега Фондът за енергийна сигурност е продънен.
Но енергийната криза, както виждате, е тук. За мен, ако скоро няма приемане на бюджет или промени в закона за публичните финанси за събиране на приходите и разходване на разходите, ще видим мощни протести от бизнеса и синдикатите. За жалост грешните политики дълго време водят именно до това.
Почна се! Наш град остава без ток до часове за цели 4 дни, защото...
- Нормално ли е председателят на КЕВР Иван Иванов все още да оглавява този пост, въпреки че е с изтекъл мандат?
- От няколко години си спомням, че господин Иванов си подава оставката, иска да се пенсионира човекът, но все го връщат - просто няма хора. Въпросът с кадрите се оказва повече от наболял. Или другата хипотеза е, че вече никой не иска да нагазва в блатото на бездънната яма българска енергетика.
- Ще си получим ли парите по Плана за възстановяване и устойчивост?
- По-скоро бих се обзаложил, че ще връщаме пари от двата траншна досега. Защо? Защото вместо да отстоим стратегическия си интерес и да добавяме мощности към наличните ни, да вкарваме водород и газови централи, замествайки постепенно въглищните, ние избрахме потупването по рамото от Брюксел и сами се поставихме в поза партер, като си поставихме самоубийствени и самоналожени условия.
Реалността обаче ни блъсна: няма как да затворим въглищните централи, без да застрашим енергийната си сигурност. Политически това е равносилно на сепуко.
И почнахме да увъртаме, а Брюксел ще иска да ни накаже за назидание. Да не звуча песимистично, но ще кажа: докато не започнем да си гледаме интереса и да се снаражаваме със енергийни и икономически суперсили, ще бъдем в неизгодна позиция и никой няма да ни уважава!
Интервю на Явор БЕЛЧЕВ
Последвайте ни
5 Коментара: