НС замръзна, а "Алфа Рисърч" разгласи голяма изненада, свързана с Габриел ГРАФИКИ
Тя остава с добър рейтинг, а 40% от българите искат ротацията да се осъществи
Мария Габриел остава един от много малкото политически лица в българския политически живот с добър рейтинг, което е и един начален кредит на доверие.
Това заяви социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова тази сутрин в ефира на bTV, а коментара й е по повод скорошно изследване на "Алфа Рисърч" за обществените нагласи, проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна в периода 27 февруари - 3 март 2024 г. и реализирано със собствени средства.
Боряна Димитрова
"Виждаме, че премиерите в този кабинет са обвързани пряко с политическите лидери на съответната партия, и това не е само моя интерпретация и гледна точка", добави още експертът. 40% от българите смятат, че най-доброто, което може да се случи с управлението в близко бъдеще, е ротацията между акад. Николай Денков и Мария Габриел да се осъществи.
27% от българите смятат, че е по-добра идея да има предсрочни парламентарни избори заедно с европейските през юни, а 16% не могат да преценят кое е по-добре.
Ексклузивно в БЛИЦ: Ротацията няма да я бъде! Това ще се случи на политическата сцена у нас
Оценката на дейността на правителството като цяло е отрицателна – 52,9% са посочили този отговор. При разбивката вицепремиерът Мария Габриел води в положителните оценки пред Николай Денков – тя има 34,7% одобрение на фона на 23,6% за Денков.
Парламентът буквално е замръзнал. Всички са изключително негативно настроени и това е проблем.
С настоящото, а и с предишното Народно събрание (НС), беше върната властта в парламента, а не както беше преди - проблемите да се решават само в Министерски съвет (МС). Липсата на ясен резултат за това кой зад каква отговорност застава обаче, продължава да създава проблем.
"Президентът е другият, който поляризира общественото мнение", смята Димитрова.
39% от хората имат положителна оценка за президента Румен Радев, а почти същият процент – 38 имат отрицателна.
"Той разделя в момента, да, но въпреки това има позитивен рейтинг. И ако е нормално президентът в една страна по принцип да разчита на широка обществена подкрепа, в случая ние виждаме, че този процес вече е прекъснат. Започва една поляризация на обществото.
Прокуратурата също има положителна оценка що се отнася до дейността на г-н Сарафов. Случаи като този с Нотариуса, Пепи Еврото и други, са криминални дейности на ниско равнище, нищо съществено, но тези обвързаности стигат и до по-висши етажи, включително са замесени и политици.
В случая общественото мнение не може да служи за доказателство, нито може да е съдник, но ни дава ясна представа за това, че се случва една непрекъсната ерозия на доверието", поясни Димитрова.
"Що се отнася до политическите лидери - всички губят! Към никого няма висок кредит на доверие - това е положението към момента", обясни още Боряна Димитрова.
Първенец по доверие е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с 21,6%, следван от Христо Иванов с 15,2%. На трето място е Костадин Костадинов с 15%.
Готови за избори са поддръжниците на ГЕРБ-СДС, следвани от ПП-ДБ и „Възраждане“.
"Става ясно, че г-н Пеевски не е просто лидер на ДПС, а има и самостоятелно присъствие благодарение на собствената си личност и поведение. Позитивът на ДПС е в случая е, че внимателно следят обществените настроения не само чрез изследванията, които се провеждат, но и чрез собствените си наблюдения.
Когато дойде време за избори, електоралната логика за европейски и национални избори, става различна, защото се показва различна динамика. А дали ще има избори 2 в 1 или само европейски, това също ще доведе до различни настроения", добави социологът.
"За хората вече е ясен този модел на ротация и не се случва нищо изненадващо. Но трябва да си даваме сметка, че не само абстрактно в обществото, но ври и кипи и в партийните ядра. Тази ерозия, която наблюдаваме, изисква поставянето на отношенията между коализионните партньори на много по-здрава основа", завърши още Димитрова.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
22 Коментара: