Украинският конфликт напомня за Корейската война, пише саудитският вестник "Okaz". В този случай резултатът може да бъде подобен: Русия и Съединените щати ще си разделят Украйна, оставяйки определени региони под свой контрол. Няма да има пълно поражение или абсолютна победа, което ще задоволява и двете воюващи страни, счита авторът на статията, пише "Труд".

През 1950 г. севернокорейските войски нахлуват в Южна Корея, разчитайки на военната подкрепа на Съветския съюз, нейните стратегически съюзници.

Въпреки това, големите военни трансформации и преобразуването на геополитическата карта след Втората световна война до голяма степен повлияват на няколко региона - Корейският полуостров, както и Германия, която е разделена преди 1990 г., уточнява вестникът. Въпреки факта, че са минали повече от седемдесет години, има прилики между украинския и корейския конфликт. Противниците са същите (САЩ и Русия), както и възгледите на световната общност и смазващата политика, която Вашингтон използва срещу враговете си. Съперничеството на Америка и Русия се дължи на стратегически интереси и желания за установяване на нов световен ред.

Руската армия първоначално защитава населението на Донбас от нацистите от Западна Украйна. Източна Украйна се обръща към Москва за помощ, която в крайна сметка прераства във военна операция с огромни размери, пише още изданието.

Почти същия сценарий се случва в Корея: като част от усилията за обезоръжаване на окупиращата японска армия през 1945 г. Съединените щати и Съветският съюз решават да разделят Корейския полуостров по 38-ия паралел северна географска ширина. В резултат на това, временното  решение на проблема за страната, се превръща в постоянно, заради  несъгласието между двете сили.

Напрежението около линията на подялба ескалира, а конфликтите прерастват в сериозни сблъсъци между Северна и Южна Корея. Така избухва войната между Демократичната народна република Корея, която се подкрепя от Съветския съюз, и Република Корея, подкрепяна от Запада. Корейската война продължава около три години. Американските власти разглеждат войната в Корея като глобална антикомунистическа борба. А що се отнася до конфликта в Украйна днес, като война срещу руснаци, които заедно с Китай и други страни, отхвърлят ултралевите ценности и западния модел на света.

Важно е да се знае как приключва Корейската война, за да се разбере как конфликтът в Украйна може да завърши, заключава "Okaz". Броят на убитите в Корейската война е над пет милиона. Около 40 000 американски войници са убити, а над 100 000 са ранени. Тук трябва да се отбележи, че никоя от воюващите страни не печели. Временно примирие е подписано през юли 1953 г., но то става постоянно.

Това допринася за създаването на демилитаризирана зона с ширина около три километра, която съществува и до днес. Примирието не е нарушено 70 години. Войната не е завършена, корейците все още са нащрек. Северна Корея продължава да насочва ядрените ракети към южната си съседка, а Южна Корея се обръща към американците, за помощ. Съединените щати вероятно искат корейците да осъзнаят, че Северна Корея ще атакува Южна Корея без тях, само за няколко часа.

Украинският конфликт може да завърши с примирие, подобно на резултата от войната в Корея. Американците се противопоставят на победата на Русия и в същото време не искат да видят унизителното й поражение. Руснаците от своя страна твърдят, че печелят, защото възпират и бранят  Запада от  ядрените оръжия, които могат да бъдат използвани в случай на спешност.

Русия и нейните съюзници ще запазят четири региона, а Украйна ще се превърне в американска военна база и това временно решение ще задоволява всички страни. Няма да има тотални поражения или тотална победа, казва автор на текста в "Okaz".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук