България ще блокира формалното започване на преговори за членството на Северна Македония в ЕС по време на предвиденото за 17 ноември редовно заседание на Съвета по общи въпроси на външните министри на държавите членки, пише “Труд”.

Такова бе решението на Народното събрание от пролетта и официалната позиция. На 6 ноември България обяви, че не може да подкрепи преговорната рамка с Република Северна Македония, позицията бе потвърдена и пред премиера на Северна Македония Зоран Заев тази седмица.

Каракачанов: Няма да дадем съгласие за започване на преговорите със Северна Македония

Според източници в дневния ред на срещата на първите дипломати на ЕС във вторник (17 ноември) вече е записано, че по темата няма да има дебат.

Вместо това е предвиден доклад на германското председателство за напредъка по въпроса за продължаващите разговори между София и Скопие.

По този начин формално ще бъде анулирана и междуправителствената конференция, насрочена за декември, с която щеше да се даде начало на преговорния процес.

Историци, учени и политици от управляващата коалиция вече изразиха становище, че докато Северна Македония не започне да спазва договоря за добросъседство, България няма да є даде зелена светлина за официално започване на преговорите за членство в ЕС.

Красимир Каракачанов, вицепремиер и лидер на ВМРО:

Няма да направим компромис с опитите за фалшифициране на историята

България няма как да приеме една идентичност, изградена на фалшива история и на антибългарска основа.

Спорът въобще не е до една или друга личност в историята. Не е изобщо до личността на Гоце Делчев.

Той е само една от големите, но не и единствените личности, която е обект на фалшификация от тогавашната Народна република Македония, ФР Югославия и днешна Северна Македония.

България е направила много за развитието на Северна Македония, като я подкрепи и за НАТО. Ситуацията обаче с членството в ЕС е по-деликатна. България няма да направи компромис с опитите да се изфабрикува историята.

Продължаваме да подкрепяме интеграцията на Западните Балкани в ЕС, но това не може да става на всяка цена. Никой не е притискал българското правителство.

Ние сме за членството на Македония в ЕС, но Северна Македония не спазва договореностите. Няма промяна и по отношение на езика на омразата. Няма промяна и по отношение на паметниците в Македония, които навяват омраза към страната ни.

Първо - никой не е притискал българското правителство. Германското председателство в момента е изразявало само позицията да бъдат посредник при необходимост, за разговори между двете страни. Натиск върху българското правителство не е оказван.

Второ - в разговорите с представители на Република Северна Македония България потвърди своята ясна позиция, че ние сме “за” членство на Македония в ЕС, но смятаме, че договорът от 1 август 2017 г. не се изпълнява така, както са неговите разпоредби”, заяви Каракачанов и даде пример с буксуването на работата на историческата комисия и медийните публикации с антибългарска насоченост.

Без да се преодолее говорът на омразата, без да има ясна ревизия на образователната система, изградена на неверни факти, няма как страната ни да даде съгласие за насрочване на първата междуправителствена конференция за започване на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС.

За съжаление управляващата коалиция в Скопие смята, че след като веднъж сме отворили врата за НАТО, България може да бъде притисната или по други политически съображения да се съгласи да отмени своята рамкова позиция от миналата година и декларацията на парламента.

От наша страна многократно е обяснявано, че правителството няма намерение и не може да прескочи решение на българския парламент, тъй като България е парламентарна република. За нас въпросът остава открит.

Позиция

Македонският научен институт застана зад правителството

Македонският научен институт подкрепя позицията на българското правителство до Европейската комисия за неприемане на предложената преговорна рамка с Р Северна Македония.

Надяваме се, че свикването на междуправителствената конференция на ЕС и започването на преговорите за членство на страната би могло да се осъществи само след като правителството в Скопие даде ясни гаранции, че ще се съобрази с посочените в Декларацията искания.

Това се посочва в позиция на Македонския научен институт, който е най-старият действащ изследователски център за историко-географската област Македония. Институтът е създаден през 1923 г. в София.

В позицията се настоява за признаване на българските корени на населението в Северна Македония, за осъждане на политическите репресии и убийствата на българите след 1944 г., за промяна на учебниците и помагала, в които историчската истина за българите е подменена.

***

Доц. Наум Кайчев, зам.-председател на историческата комисия със Северна Македония, пред “Труд”:

Необходими са ясни гаранции за изпълнение на договора



- Доц. Кайчев, на 17 ноември предстои заседание на Съветът “Общи въпроси”, на който страната ни трябва да обяви дали налага вето на преговорите със Северна Македония. Какво е становището ви, трябва ли да попречим на Северна Македония в пътя є към ЕС?


- В работата на нашата комисия бе постигнат известен напредък, но той беше до пролетта и лятото на 2019 г. Близо година и половина няма напредък, няма и желание от страна на колегите от Република Северна Македония за извършване на осезаеми крачки напред за постигане на решения.

Известно е, че близо година те прекратиха участието си в комисията. Това е част от неизпълнението на договора, за съжаление има нарушения и неизпълнение по целия договор. Като експерт наблюдавам това неизпълнение и оттук е логично, че правителството няма друго решение освен да отложи междуправителствената конференция, която е начало на преговорите за членство, докато не бъдат дадени гаранции за изпълнението на договора.

- В договора формулировките са твърде общи. Не разбирам какви конкретно са нарушенията.

- Формулировките са общи, но те трябва да се изпълнят със съдържание. Казах ви, че по частта на историческата комисия има регрес - т. е. до лятото на 2019 г. ние имахме резултати, а след този период - не.

Дори и постигнатите решения нито са оповестени, нито са приложени. В другите сфери като инфраструктурата, например, също няма особен прогрес.

От външно министерство споменаха, че средства за коридор №8 били отклонени и неоползотворени. Същото е положението в областта на културата и на образованието. Няма нови български инвестиции в Северна Македония.

В медиите говорът на омразата спрямо България не само, че не намаля, но и се засили. Има кампания срещу България не само в медиите, контролирани от опозиционната ВМРО ДПМНЕ, но и в медиите близки до властта.

- Как би следвало да се тълкува идеята за компромис на външно министерство - настояще срещу история?

- Това е една формула, която е най-обща. По същество предполагам, че се подразбира от една страна България да приеме реалностите в Република Северна Македония, които произтичат от нейната конституция, а от друга страна Скопие да приеме тяхната българска основа и произход.

- Какво би трябвало да направи Северна Македония, за да получи подкрепата на България за присъединяване към ЕС?

- Трябва да се дадат ясни гаранции, че договорът за добросъседство ще се изпълнява и трябва да бъде постигната ключова договореност по българското минало на двете страни за времето преди Втората световна война.

***

БАН: Официалният им език е вариант на българския

Авторският колектив привежда редица аргументи



Официалният език на Република Северна Македония е вариант на българския, смятат учени от Българската академия на науката и университетски преподаватели, които са събрали своите изследвания в специализирано книжно издание “За официалния език на Република Северна Македония”.

Според тях в своята същност македонският език остава югозападна писмено-регионална норма на българския, а не отделен език.

Това, че официалната писмена норма има статут на вариант на българския език, не є пречи да изпълнява функцията на държавен език, език на образованието и литературата в Северна Македония.

В подкрепа на своето становище авторският колектив привежда редица аргументи от езиково, историческо и културно естество, които се основават на резултатите от многобройни научни изследвания.

***

Проф. Пламен Павлов - историк:

В Скопие трябва да се проведе детитовизация



Радващо е, че в случая имаме консенсус между правителство, президент и парламент и независимо от някои дребни различия, като цяло българската позиция е единна. По такива национално значими въпроси не може да има нищо друго, освен консолидирана позиция.

България не слага прът в развитието на Република Северна Македония, а точно обратното. Последните изявления от Скопие - независимо дали са маскирани с европейска фразеология или не, отново показват, че там продължава да се живее в лъжа и да се следва политика на омраза към България.

В никакъв случай не може да има отстъпление от българската история, българския език и традициите на нашите сънародници оттатък днешната граница, тъй като в продължение на 1000 години освен за българи, за нищо друго не се говори на тази територия - става дума за така нареченото славяноезично население.

Ако отстъпим, това ще бъде не само предателство пред самите нас, но и пред хората в Македония, защото те също заслужават да знаят истината.

Апелирам отново чрез в. “Труд” и към македонския елит, защото хората от него много добре знаят каква е истината. И това лицемерие пред собственото им население е крайно време да престане.

Как ще отстъпваме, като те не променят в учебниците си антибългарските уроци, в тях се пише за малцинство в Пирин! Там трябва да се проведе детитовизация.

Мантрите на Тито продължават да са господстващи, макар в Сърбия и останалите републики Тито вече да не е на мода, в Македония той продължава да е меродавна величина.

Акад. Георги Марков - историк:

Историята винаги помни и осъжда предателите



Ще го кажа като историк: ние не можем да правим компромиси с родната история и не бива да се поддаваме на натиск отвън и на обвинението, че пречим за приобщаването на Западните Балкани към Европейския съюз.

Трябва да отстояваме поставените от нас условия, защото ако сега пуснем Северна Македония за Европейския съюз, ще имаме други последици с искане за така нареченото македонско национално малцинство. Това препоръчвам с ума и със сърцето си на българското правителство.

Колегата историк и сега вицепремиер Красимир Каракачанов е прав като казва, че България не бива да бъде притискана нито от македонците, нито от Европейския съюз.

Ако сега пак се поддадем на натиска, това ще напомня за оная злополучна 1946 година, когато ни натиснаха от Москва да признаем така наречената македонска нация.

Опитът ни е горчив, затова нека да си знаем своето право дело. Нека да не повтаряме грешките на предишни наши управници. Ако днес се предадат и приемат натиска, трябва да бъдат сигурни, че историята ще ги осъди. Предателите винаги се помнят.

Никой няма право да посяга на истината и да се гаври с паметта на нашите герои от национално-освободителното ни движение в Македония.