Отвъд PR-а и гафовете: Нейнски разнищи победата на Тръмп
„Бяла средна класа през последните години се е почувствала аутсайдер и обедняла“, смята бившият външен министър
Стигам до извода, че самият Доналд Тръмп е очаквал подобен резултат. При тези избори всички очакваха резултатите да бъдат близки. След това се оказа, че победата е много категорична. Това заяви пред Nova News бившият външен министър Надежда Нейски.
„Ако резултатите бяха близки, можеше да се говори дали е честен вотът“, посочи тя.
„Причините за спечелването на републиканците са много по-сериозни и не са свързани с изказванията на един човек или лапсуси и грешки. Голямата изненада е, че с Тръмп се свързва идеята за промяна. Тя минава през латино вота, чернокожите мъже, младите“, смята тя.
Средната класа
„Засега се оформят две основни причини. Темата с икономиката очевидно е повлияла на резултата от вота“, смята Нейнски и добави: „Бяла средна класа през последните години се е почувствала аутсайдер и обедняла“.
Нейнски припомни за многобройните населени места в Щатите, които са били с просперираща промишленост, която вече се е изнесла на други места.
„Тръмп като извънсистемен играч усети тази тенденция в Средния Запад и каза: „Аз съм вашият човек“, посочи тя.
Според нея, Тръмп е много интуитивен, напипал е тенденциите в американското общество и дава надежда за промяна. „Тази промяна дали ще се осъществи и как ще бъде осъществена, там е най-голямата тревога по отношение на това, което предстои в САЩ“, коментира тя.
Нейнски изтъкна, че в САЩ има добре работеща система за взаимен контрол между институциите. „Не можем по никакъв начин да говорим за диктатура“, смята тя. За да увеличи Тръмп президентските правомощията си, трябва да получи власт от други институции, които не биха се отказали.
Ефект в Европа
По думите на Нейнски, изказванията на Тръмп са войната в Украйна са обезпокоителни. „За мен много ключово за американските геостратегически интереси е да възпрат Русия и да не допуснат тя да изпълни своите геополитически цели в Европа и Украйна. Ако допуснат това нещо, Америка никога няма да бъде онзи лидер и стожер на демокрацията, в което вярват толкова много хора. Американците няма да допуснат това. Между демократи и републиканци има единство по отношение на подкрепата за Украйна“, заяви тя.
Нейнски изтъкна, че за истински преговори за мир може да се говори, когато Украйна успее да преобърне хода на войната.
„Много рано е да знаем как ще повлияе изборната победа на Тръмп над Европа. Тепърва ще се види как ще повлияят на „Алтернатива за Германия“, каза бившият външен министър.
Тя не смята, че САЩ ще напуснат НАТО, защото става ясно, че всички ангажименти, които имат Европа и САЩ за евроатлантическата сигурност, могат да бъдат изпълнени само при единно НАТО.
Последвайте ни
Бре на ВАНКО теменужката много умнаgt
Бре на ВАНКО теменужката много умнаgt
Как ще й отива едно въже около шията и да прави компания на мавъра.
Sod off, cunt!
Един умен коментар писан до сега
Не зная какво точно е разнищила тази? Тръмп спечели защото на обикновените американци им писна всички простотии , които видяха и бяха подложени през последните четири години. Българските медии пишат за САЩ само това, което е политически изгодно
Нейнска не е проела статиите, които американските медии публикуваха след като Тръмп стана президент през 2016 г. Той мрази Европа, конкретно Германия. По време на срещите с Меркел и НАТО се държа просто като простак. Жалко за САЩ.