Бившата председателка на Камарата на представителите в САЩ Нанси Пелоси каза, че президентът Джо Байдън е трябвало да се оттегли по-рано от участие в изборите, загубени от тяхната Демократическа партия, предаде Ройтерс.

Самата Пелоси, на 84 години, запази във вторник мястото си в долната камара на Конгреса, където ще остане за 20-и мандат. Тя се оттегли като нейн председател през 2022 г., когато републиканците спечелиха мнозинство в Камарата на представителите.

Ако президентът се беше оттеглил по-рано, може би щеше да има други кандидати в надпреварата, каза Пелоси в интервю за "Ню Йорк таймс", дадено в четвъртък и публикувано вчера.

Тя предположи, че демократите са загубили от това, че не са имали време да организират истински първични избори, на които да бъде номиниран кандидатът за президент на партията.

Пелоси защити кандидатурата на Камала Харис сама по себе си и допусна, че вицепрезидентката би спечелила едни истински първични избори, но в същото време добави, че нейното издигане просто като заместник на 81-годишния президент не е придало на кандидатурата ѝ необходимата тежест.

Твърди се, че влиятелната демократка от щата Калифорния e била част от усилията зад сцената да бъде убеден Байдън да се оттегли, отбелязва БТА.

Президентът на САЩ напусна надпреварата през юли и веднага подкрепи кандидатурата на своята заместничка. Байдън направи това под силен обществен натиск след лошото си представяне в телевизионни дебати с републиканеца Доналд Тръмп предишния месец. Той обаче отказваше да се оттегли известно време.

Пелоси обвини Байдън за изборната загуба, в момент, когато взаимното сочене с пръст от страна на демократите се засилва, отбелязва Би Би Си. Партията загуби не само президентските избори, но и контрола върху Сената. Преброяването на гласовете за Камарата на представителите междувременно продължава, но и там перспективите не са добри.

По последни данни на специализирания сайт "Риъл Клиър Политикс" (RealClearPolitics) републиканците са си осигурили до момента 214 места (плюс 1), а демократите - 205 (минус 1). Остава да бъдат разпределени още 16 мандата в 435-членната Камара на представителите, което означава, че партията на Тръмп се нуждае само от още четири, за да си осигури мнозинство.