Сценарият на протестите е видим и с просто око – въпросът е колко от автентично недоволните ще привлече. Това каза политическият психолог проф. Антоанета Христова, като уточни, че броят на недоволстващите по улиците очевидно не расте.

Сценаристите, които виждат колко стационарни остават протестите с всеки изминал ден, от една страна засилват „предната част“ на „атаката“ в лицето на неавтентичните протестиращи, а от друга – разширяват исканията си към правителството, обясни тя.

„Тези, които са автентично недоволни, стискат палци, но за мен те не са критична маса. Ако ги предизвика и поведе някой – може и да бъдат агресивни. Но по-голямата част от тях са хора, които не намират политическа сила , в която да имат доверие. На второ място тази алтернативна политическа сила, която би се появила – нова или не – няма ярко изразен лидер, който да поеме енергията.

Президентът Румен Радев се заяви като такъв в обръщението си на 9-ти ноември, но няколко дни след това, усещайки, че призова за излизане на улиците – се отдръпна. Откога правителството бива предупреждавано? Неравенствата растат, ножицата става все по-голяма и каквото и да правят по отношение на международните ни успехи, в страната трябваше да има много сериозно реформи в социалната сфера и подкрепата за социално слабите“, коментира Проф. Антоанета Христова.

Тя допълни, че целта на протестите е ясна – смяна на управлението, което обаче би довело до дестабилизация и неопределеност. Според нея лимитът на това правителство не е изчерпан и силата все още е в ръцете на управляващите. Ако правителството не се поддаде на сценария, протестите могат и да са катарзис, прогнозира политическият психолог.