Politico алармира: Русия е "напълно готова" за конфликт с НАТО в Арктика
Сенаторът Дан Съливан е дълбоко загрижен за ситуацията, като отбелязва значително нарастване на мащаба и честотата на руската и китайската военна дейност в региона
Американската армия постоянно увеличава присъствието си в близост до Аляска, разполагайки разрушител и армейско подразделение, въоръжено с ракетна система с далечен обсег на действие, докато напрежението се увеличава поради засилената военна активност на Русия и Китай в близост до бреговете на Аляска, пише американското издание Politico.
През последния месец разрушителят USS Sterett е изпратен към бреговете на Аляска в отговор на действащите в района руски военни кораби, армейски части са се приземили на отдалечен остров в Аляска, а ескадрили изтребители и други самолети, базирани в Аляска, са поставени в повишена готовност.
Действията следват поредица от руски въздушни операции, които заобиколиха въздушното пространство на Аляска, и докато руски и китайски военни кораби провеждаха съвместни учения в Тихия океан близо до Япония.
Москва започна да разгръща своите сили в Индийско-тихоокеанския регион и Арктика,
тъй като отношенията ѝ с Китай се задълбочават отчасти благодарение на войната в Украйна. До голяма степен без съюзници в Европа, с които да си партнират, руските кораби и самолети проведоха серия от мащабни учения в Тихия океан, тъй като Пекин и Москва се сближават поради изолацията на всяка от страните от международната общност, като се основават на икономическите връзки, предизвикани от международните санкции.
Външният министър на Русия предупреждава, че тя е "напълно готова" за конфликт с НАТО в Арктика, цитира “Фокус”.
"Виждаме, че НАТО засилва ученията, свързани с възможни кризи в Арктика“, заявява Сергей Лавров, според руските държавни медии, в коментар за документална поредица.
"Нашата страна е напълно готова да защитава интересите си във военно, политическо отношение и от гледна точка на отбранителните технологии", допълва той.
Арктика включва територии, принадлежащи на осем държави: Норвегия, Швеция, Финландия, Дания, Канада, САЩ, Исландия и Русия. Всички те, с изключение на Русия, са членове на НАТО.
Въпреки това Лавров предупреждава, че "Арктика не е територия на Северноатлантическия алианс", и заявява, че други държави, които не са арктически, като Китай и Индия, имат интереси там.
Сенаторът Дан Съливан е дълбоко загрижен за ситуацията,
като отбелязва значително нарастване на мащаба и честотата на руската и китайската военна дейност в региона. Съливан, който лобира пред военните лидери за модернизиране на военната инфраструктура на Аляска, подчертава, че е важно да се противопоставим на "агресивните действия на авторитарните режими".
"Темпото се е повишило много", заявява в интервю старшият член на сенатската комисия по въоръжените сили. "Броят на средствата се е увеличил значително. Руснаците използват въздушни, надводни и подземни сили, но те го правят в много по-голяма степен съвместно с Китай, отколкото някога са го правили. Те очевидно са ескалиращи".
През юли Северноамериканското командване за въздушно-космическа отбрана прихвана руски и китайски бомбардировачи, летящи само на 321 км от брега на Аляска. Това бе първият случай, в който средства от двете държави са прихванати по време на съвместна операция, като самолетите излитаха от една и съща руска военновъздушна база.
Съливан отбелязва предизвикателството, свързано с разстоянието, тъй като американските изтребители е трябвало да стартират от авиобаза, отдалечена на около 1 609 км, като подчертава необходимостта от повече инфраструктура, която да подпомага по-бързата реакция.
Новите военни разположения и предупреждения на САЩ идват на фона на многократните прихващания на руски самолети за наблюдение в близост до въздушното пространство на САЩ и началото на мащабното китайско-руско учение в Японско море, наречено "Океан 2024", което включва десетки военни кораби и над 120 военни самолета.
На други места в региона около 130 войници от 11-та въздушнодесантна армия на САЩ и 1-ва и 3-та многонационална оперативна група изпратиха части в Шемя на Алеутските острови, които са под контрола на САЩ, на около 1 931 км западно от Анкъридж като част от предварително планирано учение, което придоби ново значение в битката за разполагане в региона.
Разполагането но военни сили включва високомобилна артилерийска ракетна система, изтеглена от съвместната база Lewis-McChord във Вашингтон, и радари за проследяване на въздушни заплахи.
Eскадреният миноносец Sterett
Ескадреният миноносец Sterett, който в началото на месеца напусна родното си пристанище в Сан Диего, тази седмица влезе в рядко използваното пристанище в Дъч Харбър, на около 1 770 км югозападно от Анкъридж на Алеутските острови, докато патрулира в Берингово море.
Говорител на Северното командване на САЩ е изпратил по електронната поща изявление, в което се посочва, че разрушителят е "разположен в подкрепа на мисията за морска национална отбрана на Северното командване на САЩ в отговор на известните руски учения в този регион".
Заплахата от страна на руските сили продължава да се развива. На 15 септември катерът на бреговата охрана на САЩ Stratton откри четири руски военни кораба, включително подводници и фрегати, на 91 км северозападно от Пойнт Хоуп, Аляска.
Руските кораби останаха от руската страна на морската гранична линия, като същевременно преминаха на около 48 км навътре в изключителната икономическа зона на САЩ съгласно международното право.
Последвайте ни
1 Коментара: