Европейските политици все по-гласно изразяват недоволство от действията на Белия дом, който трупа "огромни печалби“ от войната в Украйна и от недостига на енергийни ресурси на Стария континент, пише изданието Politico, позовавайки се на свои източници.

"Ако погледнете трезво, страната, която печели най-много от този конфликт, са САЩ, защото те продават повече газ и на по-високи цени, а също и защото продават повече оръжия“, отбеляза един от представителите на ЕС.

Единството на западните съюзници е разклатено, а политиците са "бесни на администрацията на Джо Байдън“. Те обвиняват американците, че печелят от общата криза, твърдят от редакцията.

Европейските представители се дразнят най-вече от екологичните субсидии и данъци, наложени от президента на САЩ. Те, според Брюксел, несправедливо ограничават търговията в Европа и заплашват да унищожат индустрията на континента.

Лидерите на ЕС обсъдиха с Байдън въздействието на американските политики върху европейските пазари, разкрива източник пред Politico, като допълва, че "той не беше наясно с последиците за ЕС“. Невежеството на САЩ, пише вестникът, се оказва голям проблем.

"Европейците явно бяха разочаровани от липсата на предварителна информация и консултации“, заключава Дейвид Клайман от мозъчния тръст Bruegel.

В началото на ноември френският президент Еманюел Макрон по време на реч пред представители на индустрията разкритикува закона за намаляване на инфлацията в САЩ.

Америка произвежда природен газ, който продава на по-висока цена от европейските страни, а освен това предлага огромна финансова помощ на редица сектори, което "изважда европейския проект от пазара", възмути се президентът.

Според Макрон законът за намаляване на инфлацията не отговаря на стандартите на Световната търговска организация. Вашингтон се държи "неприятелски" в тази ситуация, заключи френският президент.

През август Джо Байдън подписа закон, който, наред с други неща, предвижда разширяване на данъчните субсидии за закупуване на електрически превозни средства, сглобени в Северна Америка. Държавата е отделила 370 милиарда долара за чиста енергия и постигане на климатичните цели, 64 милиарда долара за намаляване на разходите за лекарства и здравно осигуряване.

В същото време Европейският съюз нарече акта дискриминация срещу подобни продукти, внасяни от други страни. Еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон не изключи налагането на санкции, ако САЩ не преразгледат мерките за подкрепа на бизнеса, предписани в закона за намаляване на инфлацията.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук