Държавният секретар Антъни Блинкен, в частен разговор с експерти, изрази колебание относно възможна украинска офанзива за Крим, съобщава „Политико“.

Опитът на Украйна да си върне Крим би бил червена линия за Владимир Путин, която може да доведе до по-широк руски отговор, каза държавният секретар Антъни Блинкен в разговор в Zoom с група експерти.

Руският президент вижда Крим като изцяло част от Русия, а не Украйна, и не би искал да види полуострова изтръгнат от лапите му – въпреки че точно това направи с Украйна преди почти десетилетие. Оттогава администрациите на републиканците и демократите повтаряха многократно, че „Крим е Украйна“.

Коментарите на първия дипломат, които със сигурност ще разочароват Киев, дойдоха, след като някой по време на частния разговор попита дали САЩ желаят да помогнат на Украйна да реализира дългосрочната си цел да си върне територията, завзета от Москва.

Според четирима души, запознати с отговора на Блинкен, той е предал, че САЩ не насърчават активно Украйна да си върне Крим, но че решението е само на Киев. Основният фокус на администрацията е да помогне на Украйна да напредне там, където се води битката, главно на изток.

Тази оценка отразява коментарите на представители на Пентагона през последните седмици, които говориха за тежката битка, която все още бушува в Донбас и в южната част на страната, и които поставиха под въпрос способността на Украйна да превземе Крим в близко бъдеще.

Блинкен, според двама от хората, е оставил впечатлението, че САЩ не смятат натиска да си върне Крим за мъдър ход в момента. Той не каза изрично тези думи, те подчертаха.

Други двама души не приеха коментарите на Блинкен по този начин. Министърът отбеляза, че това е единствено решение на украинците какво да се опитат да вземат със сила, а не на Америка. Това им сигнализира, че Блинкен е по-отворен към потенциална украинска игра за Крим.

Докато дипломати и военни служители на САЩ и НАТО никога не са се колебали да заявят публично, че Крим е част от Украйна, от 2014 г. те не са направили много, за да оспорят нахлуването на Русия и окупацията на полуострова.

„Като цяло посланието е, че има много несигурност относно това как ще се развият нещата оттук нататък с реални въпроси относно способността на двете страни да постигнат големи печалби“, каза един от хората.

Четиримата души разговаряха с „Политико“ при условие за анонимност, за да обсъдят съдържанието на незаписан разговор. Държавният департамент отказа да коментира обаждането в Zoom, подобно на други, които секретарят е имал с експерти, за да получи външни перспективи за конфликта.

Блинкен ще се присъедини към чуждестранни високопоставени лица, включително украински официални лица, на Мюнхенската конференция по сигурността тази седмица. Дипломатът ще говори с тях за това как да координират бъдещата помощ за сигурността на страната, когато войната навлиза във втората си година.

Блинкен, който беше придружен от заместник-държавния секретар Виктория Нуланд на сесията, е последният високопоставен служител на администрацията на Байдън, който хвърли студена вода върху украинските планове за Крим.

Преди две седмици висши служители на Пентагона казаха на членовете на Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите, че не смятат, че Украйна може да си върне полуострова в близко бъдеще.

Тази оценка последва коментарите на генерал Марк Мили, председател на Обединените началници, който отдавна изразява скептицизъм относно перспективите за украинско настъпление.

„Все още твърдя, че за тази година ще бъде много, много трудно да се изгонят по военен начин руските сили от Украйна и окупирана — или окупираната от Русия Украйна“, каза той по време на среща на Контактната група по отбраната на Украйна в Германия на 20 януари. „Това не означава, че не може да се случи. Това не означава, че няма да се случи, но ще бъде много, много трудно“.

Някои експерти не вярват, че Украйна ще се опита да си върне Крим, а вместо това ще се опита да го изолира.

„Има три критични точки: сухопътният мост към Русия, мостът през Керченския проток и военноморската база в Севастопол. Те трябва да нокаутират и тримата“, каза Кърт Волкър, бивш специален пратеник на САЩ за Украйна, който не присъстваше на разговора.

 „Това ще остави много руски сили без адекватна подкрепа, без Украйна действително да се опитва да превземе Крим и пак ще бъде сериозен удар за военните усилия на Русия.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук