НАТО промени становището си след след гафа, че Украйна трябва да отстъпи свои земи, за да стане член на алианса.

Украйна нарече нелепо предложението за отстъпване на територия в замяна на членство в НАТО. Служителят на НАТО призна думите си за грешка, пише "Политико"

От Брюксел и НАТО в сряда опитаха да изчистят грешката, след като техен високопоставен представител предизвика скандал с изказването си, че на Украйна може да й се наложи да отстъпи свои територии на Русия в замяна на членство в НАТО.

Спорът започна във вторник, когато Стиан Йенсен, директор на кабинета на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, каза, че едно от решенията на продължаващата война може да бъде Украйна да предложи на Русия земя в замяна на място във военния съюз на НАТО.

Коментарите, направени по време на дебат в Южна Норвегия и подхванати от норвежкия вестник VG, бяха поразителни, тъй като западните съюзници отдавна подчертават важността на териториалната цялост на Украйна и казаха, че Киев трябва да реши кога и как да преговаря с Москва.

В рамките на часове Украйна изрази възмущението си, дипломатите промениха мнението си, а Москва пусна всичко това в машината на Кремъл.

„Размяна на територия за чадър на НАТО? Това е нелепо“, написа в Туитър Михайло Подоляк, съветник в кабинета на украинския президент Володимир Зеленски.

Олег Николенко, говорител на украинското външно министерство, нарече всякакви дискусии за размяна на земя за НАТО „напълно неприемливи“.

„Съзнателно или несъзнателно участието на служители на НАТО в оформянето на разказа за възможността Украйна да се оттегли от техните територии играе в полза на Русия“, написа той в публикация във Facebook.

Зад кулисите украинските официални лица изглеждаха загрижени.

„Тези коментари доказват, че нашите притеснения имат основания, че има някои дискусии за използване на членството в НАТО като разменна монета в преговорите с Русия“, каза украински служител, който получи анонимност, за да обсъди вътрешното мислене на Киев.

В Русия официални лица го използваха, за да подновят настояването си, че Украйна никога не трябва да се присъединява към НАТО.

„Това е фалшива история, която има определени политически цели“, каза говорителят на руското външно министерство Мария Захарова. Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, каза, че за да се присъедини към НАТО, Украйна „ще трябва да се откаже дори от самия Киев“.

В рамките на западния отбранителен съюз много дипломати бяха изненадани от този епизод. Йенсен е високопоставена фигура, която работи в НАТО повече от десетилетие и рядко говори публично.

Коментарът дойде като "изненада" за представителите на страните от НАТО, каза високопоставен дипломат от Западна Европа, добавяйки, че "подобен компромис никога не е бил обсъждан на съвета от страните членки".

В сряда Йенсен изглежда се отказа от коментарите си.

В интервю за VG той каза, че изявлението от предишния ден е част от по-широка дискусия. „Не трябваше да го казвам по този начин“, каза той. "Това беше грешка."

„Напълно независимо право на Украйна е да решава“, каза Йенсен и добави: „Мисля, че най-важното нещо сега е да подкрепим украинците.“

Все пак няколко дипломати се оплакаха, че 24-часовият период е бил вреден. Дори ако идеята за правене на концесии за земя дълго време е съществувала като възможност за преговори, официалните лица внимават да не казват това публично.

„Разбира се, това е голяма грешка, която е изненадваща за такъв опитен професионалист“, каза високопоставен централноевропейски дипломат, на когото като на други бе предоставена анонимност, за да обсъди чувствителната вътрешна динамика. „Той няма мандат за това и изразяването му със сигурност не помага на Украйна.“

Друг високопоставен централноевропейски дипломат добави: „Това е жалко... Не е в съответствие с волята на 31 съюзници, нито е някакъв съвместен опит за тестване на международната реакция.“

Западноевропейски дипломат обаче каза, че те „могат да разберат мисленето, но това не е нещо, което трябва да бъде на масата на преговорите в този момент“.

Преди публикуването на интервюто говорител на НАТО също подчерта, че позицията на алианса за бъдещето на Украйна остава същата.

„Позицията на НАТО е ясна и не се е променила. Ние напълно подкрепяме суверенитета и териториалната цялост на Украйна, както повториха лидерите на НАТО на срещата на върха във Вилнюс през юли“, каза говорителят. „Зависи от Украйна да реши кога и при какви условия да постигне мир и очевидно има нужда от мерки за сигурност, за да се гарантира, че няма да се повтори войната.“

Превод: БЛИЦ

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук