"Кралица Елизабет II е лидер, който не говори със собствени думи. Нейните слова се пишат от екипа на министър-председателя. Много малко са словата, които тя и нейният екип създават, такова е Коледното слово на кралицата. От една страна - лидер, който говори с думите на другите, от друга - невероятно присъствие.

Втори парадокс е, че тя предхожда създаването на съвременния маркетинг, но тя успява да превърне своето царстване в бранд. Трети парадокс е, че Елизабет II поема короната, когато се разпада Британската империя, а успява да наложи меката сила чрез Обединението на свободните нации, което тя счита за големите свои заслуги.

9 члена са в началото, когато тя я поема, днес са 56".

Коментара направи пред БНР политологът проф. Анна Кръстева, университетски преподавател.

"Помръкна глобалното лидерство, дълбока криза на европейското и глобалното лидерство. За много кратък период виждаме да слизат от сцената гиганти, а няма няма никакви кандидати за ярки лидери. Отиват си лидери, които белязват епохи", посочи проф. Кръстева и изброи имената на Михаил Горбачов, Елизабет II и Ангела Меркел.  

По думите на политолога репутацията на Крал Чарлз III e "на светлинни години от тази на майка му".

"Той винаги е бил затъмнен от изключително яркия ореол на своята майка, но и от медийната слава на ярките си синове. Винаги е бил в сянката на други. Как да излезе от тази сянка е голямо предизвикателства за него. Второто голямо предизвикателство пред него е какъв крал да бъде и каква монархия трябва да предложи. ... Дали ще бъде един ангажиран крал, по-близко до управлението със свои ангажирани позиции, или ще продължи като майка си".  

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук