"Проблемът не е само в големината на партийните субсидии, а и в начина, по който те се отчитат." Това каза политологът доц. Румяна Коларова, пише "Фокус".

Тя добави, че е важно да се знае и начинът по-който те се харчат. „Каква част от партийната субсидия се използва от всяка една партия за заплащане на партийните активи.

"Това е изключително важен индикатор за ефективността и демократичността на една партийна организация. Колкото по-висок е процентът на така наречените „доброволци“, толкова по-демократична и по- ефективна е партийната организация. Разбира се, когато се правят реформи и преструктуриране трябва да се увеличават разходите за заплащане на партийните активисти", каза тя.

Доц. Румяна Коларова обясни, че това не винаги е така.

"Реформирането и възхода на много партии става и на чисто доброволен принцип. Важно е за хората и за политолозите партийното финансиране да е прозрачно и да се отчита по начин, по който може да бъде анализиран. Това е важно и за обикновените гражданите, при отчет ще стане ясно защо 1 лв. е недостатъчна субсидия и парите ще имат реално проявление", обясни тя.