Тези кабинети, които вече втори предлага ГЕРБ, се превръщат в ясно функциониращи в сянка и това ще стане видно, ако има по-дълго правителство. Има осъзнаване да се сложи политическа фигура, а не от средите на МВР, за вътрешен министър. Системата така се разбърка, че има нужда от успокоение. Така коментира политологът Татяна Буруджиева предложението на ГЕРБ за кабинет в ефира на bTV.

От своя страна социологът Стойчо Стойчев направи прогноза за евентуални избори наесен.

"Сигурно ще има хора, които са разочаровани от поведението на ИТН. Два мандата поред парламентът се отнася към тях като към управляваща партия. Гласовете от ИТН може да се прелеят към ДБ. Може да се прелеят към патриотите, Възраждане. Най-малката парламентарна партия, на Мая Манолова, винаги е под въпрос за отпадане, още повече протестна партия", заяви той.

Буруджиева пък коментира разликата в посланията на изборите тази година. "На 4-ти април си говорихме за изчегъртваме, на 11 април си говорихме да има България правителство. На датата Х ще си говорим за решаване на кризи", заяви тя.

Стойчев пък посочи, че не е ясно дали ще има кризи и ако има, как това ще повлияе на хората. Дали няма да дадат гласа си за друг играч.

"В момента има нова тенденция - печелиш избори, но не печелиш власт. Абсолютна немощ в това отношение и на институциите, и на партиите", смята Буруджиева.

"Бързо пролича, че това правителство е назначено от няколко центъра, Радев ги е назначил, но те са му предложени и носят определена аура. Бойко Рашков и Стойчо Кацаров са шампиони по уволнения. Тук въпросът е като уволняваш, кого слагаш.

Служебно правителство трябва да проведе избори, а не да се опита да преобърне фундаментално управлението на страната. Всичко това ще рефлектира на президента. Той носи цялата отговорност за тяхното назначаване и негативите от техните действия", коментира Стойчев.

"Това е вторият опит след кабинета Софиянски, когато се прави опит партиите и политическите субекти да се пренаредят. Тогава ситуацията беше една, сега е друга. Сега има огромни рискове пред президентската кампания. Всичко е въпрос на итерпретация и как ще се справят и кандидатите. Подозирам, че основното ще е правомощията на президента.

Няма значение какви са формалните правомощията. В момента се намираме в една президентска република, Нищо, че чисто по документи е парламентарна, България в момента действа като президентска република, смята Буруджиева.