Политолози огласиха защо до дни Петков сам ще иска да хвърли оставка
Само преди година ПП бяха носители на нещо добро, а всичко това изчезна за 7 месеца, смята Димитър Аврамов
Има 126 депутати, които на-вероятно ще гласуват "за" вота на недоверие. Не знам дали премиера си дава сметка, но много скоро може да няма правителство. Това е логично следствие от политическия език, който се използва. В момента разбираме, че двама коалиционни партньори до вчера се карат кой на коя мафия принадлежи.
Това заяви в ефира на bTV Политологът Димитър Аврамов.
"Оставката на Минчев е генерална репетиция за вота на недоверие, защото там ще се види дали има ново мнозинство в парламента", каза той.
Заедно в него в студиото бе и политологът от "Тренд" Димитър Аврамов:
"Може да има динамика до гласуването на вота на недоверие. Нека обаче разсъждаваме дали въобще този кабинет има мнозинство. Има няколко вота на доверие, които предстоят – актуализацията на бюджета например. Ако едно правителство си внесе бюджет и той не се приеме, това значи автоматично оставка. Освен това има четирима министри в оставка. Ако правителството няма мнозинство да прокара тези промени, тогава за какъв кабинет говорим“, запита Ганев.
Според него е интересно дали още някой от опозицията ще припознае ПП.
„Няма реформа в съдебната система, има криза в управлението и вътрешна война. Сегашното състояние на българските партии и това на ливанските си прилича, а единствената разлика е, че нашите нямат оръжия", смята Аврамов.
"Ако утре бъде сменен председателят на парламента, сме в това да превърнем парламента в парламент на плаващите пясъци. Ако Петков остане в такова правителство, сам ще му се иска да е паднал на вота на недоверие“, прогнозира Аврамов.
"Избирателите искат политическа стабилност, но лидерите на това правителство загубиха политическата перспектива. Само преди година ПП бяха носители на нещо добро, а всичко това изчезна за 7 месеца. ИТН пък се държи като партия паразит. Ние избирателите искаме да бъдем представлявани адекватно“, каза Аврамов.
Според Ганев дори и да влезем в хипотезата, че Петков ще намери достатъчно депутати, които да застанат зад кабинета, това не значи нищо:
„Така се управлява много трудно – с точно 121 души. Това ще ни вкара в много агонизираща атмосфера. Припомнете си какво беше с Орешарски – непрекъсната игра с кворума и преброяване. От това пострада законодателната програма на правителството. 121 мандата не водят до стабилност“, категоричен бе той.
По думите му тази агония ще продължи и ще доведе до предсрочни парламентарни избори.
„Не се знае дали те ще са в началото на септември, средата, или края, или пък през октомври“, добави той.
Според Аврамов не е изключено да има вариант тип правителството на Любен Беров: „Досега никой никога не се е карал за пари в политиката. Винаги партиите са се карали за принципи, никога не са се карали за пари.
„Сценарият е опасен, България трябва да се готви за Еврозоната и да се доказва като ефективен член на НАТО. Не може да очакваме, че проблемът с РСМ ще минава през София и ние ще отваряме и затваряме вратта както си искаме. Не може да се държим като пъдари, но договорите трябва да се изпълняват“, каза той.
Кирил Петков хвърли въпроса на парламента, не може да прави такова нещо, той трябваше да е лидер в тази ситуация“, възмути се Аврамов.
„България от миналата сряда насам се намират в предизборна кампания. Всичко това е опит за налагане на определена интерпретация. Днес Асен Василев опита да използва прокуратурата като инструмент на управляващите, за да нанесат имиджова щета върху ИТН“, категоричен бе Димитър Ганев.
Последвайте ни
2 Коментара: