Позицията на Пекин остава неясна и мълчалива на фона на реакциите на другите страни. Това каза в интервю за БНР проф. Аврам Агов, университетски преподавател във Ванкувър, Канада. 

В коментара си по ситуацията в Украйна той прогнозира, че Китай „по-скоро ще стои настрана, което също е вид позиция – мълчанието е вид подкрепа“ и не могат да се очакват решителни действия.

„По-скоро Китай се дистанцира от войната на Русия. Пекин дори е шокиран от масираната офанзива в Украйна и сега търси адекватен тон и отговор“, посочи Агов в предаването „Събота 150“.

Според Агов Китай демонстрира „разбиране на руската позиция, но не и одобряване на агресивните действия в Украйна“.

„Една от причините Путин да предприеме тази хазартна стъпка, започвайки войната, е стратегическата конфигурация в света, включваща калкулацията за привидната слабост на Америка и Европа да възпрат Русия и също близките отношения с Китай. Което осигурява на Путин резервни икономически опции при лавината от санкции, които се очакват срещу Кремъл.“

„Имайки гърба на Китай, икономически, той е по-уверен в своите офанзивни действия в Европа. И макар и недиректно, по някакъв начин Китай би подпомогнал Русия, дори само с продължение на купуването на стоки, особено енергийни продукти от Русия.“

В заявките, отправени в началото на Олимпиадата от двамата лидери – Владимир Путин и Си Цзинпин, проф. Агов вижда аналог на алианса между Съветския съюз и Китай през 50-те години на миналия век, но с размяна на ролите – сега Пекин е старшият партньор.

Войната в Украйна може да отклони вниманието на Вашингтон от Индо-тихоокеанския басейн и да облекчи стратегическия натиск върху Китай като най-големия конкурент на САЩ, смята Агов.

„Няма пряк паралел между Украйна и Тайван, но войната в Европа може да има стратегически последствия за Азия.“

Тайван е най-големият дразнител в отношенията между Вашингтон и Пекин. По думите му от края на Втората световна война „това остава като нерешен проблем и част от големия разлом в Азия“, изтъкна преподавателят.

Въпреки че сме свидетели на нова Студена война, а може би тъкмо заради това, има гласове в Америка, които призовават за сближаване както с Русия, така и с Китай, посочи още в анализа си проф. Аврам Агов.

„Буш-младши, Обама, Тръмп, Байдън – всички опитваха преформулиране на отношенията с Русия, но не с особен успех. Интересно е това, което се случи по време на администрацията на Тръмп, който говореше с респект за Путин и беше обвиняван за твърде близки отношения с него, дори разследван за нерегламентирани връзки с Кремъл, което се оказа невярно, но подкопа неговия опит да направи някакво сближаване с Русия.“

Никсън създаде антисъветски пакт с Китай, сега е ред на антикитайски пакт с Русия според една от линиите на мислене във Вашингтон, допълни Агов.

„Защото Китай е най-големият съперник на САЩ в глобален мащаб, не Русия. Но предвид руската инвазия срещу Украйна сега, тази стратегия трябва да почака.“