Това правителство беше един типичен стартъп. Кирил Петков беше прогнозирал, че ще се изтегли от този стартъп след година, по време на местните избори. Но се случи това да се налага на 6-ия месец.

И ПП като партия, и кабинетът на Кирил Петков са едно доста нестабилно начинание, коментира пред Нова нюз политологът проф. Румяна Коларова.

„Тези момчета няма да се проснат и да се предадат. Кирил Петков може да не е сред първенците на Харвард, но има хъс.

Трябват им още 4 гласа, за да не мине вотът. Нямат нужда да има 121 подкрепа, 119 ще блокират 121 на опозицията”, добави тя.

По думите й, отхвърлянето на вота на недоверие не гарантира светло бъдеще на кабинета. „Той е в изключително тежка ситуация, не виждам как ще бъдат гласувани дори малка част от онези закони, за да влезе в сила Планът за възстановяване и развитие”.

На въпрос формира ли се ново мнозинство в парламента, проф. Коларова заяви, че това са абсолютни глупости. „Това, което се случва в българския парламент, се случва много често в европейските демокрации, мнозинството се разпада.

Останалите партии няма как да направят правителство. Дори и да привлекат отцепници от ИТН, силно се съмнявам, че това ще гарантира някаква смислена програма – законодателна или управленска”, каза още проф. Коларова.

„Петков разкри всичките варианти за своето спасяване, най-предпочитаният е да остане премиер. Очевадно това е някакъв бърз план за спасяване с няколко варианта. Не съм сигурна, че ако кабинетът оцелее, това ще означава реално функциониране на каквото и да е правителство. Има много тежка управленска криза, тя предизвика всички останали”, заяви политоложката.