Обединението около политики, макар тук да се използва в негативна конотация – плаващото мнозинство, това е начин, по който функционират парламентите на много европейски демокрации. Давам за пример Дания, там винаги мнозинството е плаващо.

Това заяви в ефира на БНТ социоложката проф. Румяна Коларова.

„Не съм сигурна, че българският парламент ще стигне до даването на решение за конкретни политики и дали ще оцелее достатъчно дълго“, добави тя.

„За да се случи това, трябва да има правителство. Другият вариант е, докато се раздават мандатите, набързо да се вземат няколко решения, например въпросът за парите, свързани с депозита, направен за първите изтребители Ф16“, каза тя.

По думите й това ще е тест дали може да има обединение между политиците и дали ще съумеят да имат мнозинство по толкова важни теми. „Тези технически въпроси изискват еднозначни прости решения“, добави Коларова.

По думите й не може да се постигне никакво съгласие, без предварителни консултации. „Ако това не се направи, всичко ще бъде блокирано“, прогнозира социоложката.

В студиото бе и политологът Христо Панчугов.

„Консултации трябва да има, но те трябва да са насочени около ясен дневен ред, ясни политически решения и ясен хоризонт“, категоричен бе той.

По думите му така ще си проличи дали партиите просто не се готвят за нови избори и нова предизборна кампания.

„За мен, да се прави нов бюджет, без да се формира правителство, е безумие, изключително безотговорно и недопустимо. Разумният ход е да се вземе решение как да функционира досега приетият бюджет“, каза проф. Коларова.

Според нея е възможно да се формира кабинет в рамките на това НС. „Когато става дума за дневният ред – той може да е уточнен на председателски съвет.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук