Народните представители трябва да отговорят защо се захванаха с промените в Изборния кодекс. След като стана ясно, че няма машини за гласуване, поправките трябваше да се отложат. Това каза в сутрешния блок на bTV математикът проф. Михаил Константинов, който коментира последните промени в Изборния кодекс.

"Не знам защо управляващите се заинатиха и отказаха да сменят състава на ЦИК. Трябваше да се приеме решение, че новата ЦИК ще встъпи в действие след приключването на евроизборите. Вдигането на преференциите също не беше правилно решение и сега се правят опити нещата да се поправят. Преференциите ще се върнат и ще работят. Трябва да бъдем честни - партийните ръководители не обичат преференциите, защото губят възможността да редят листите и може да изникне някой човек, който те даже не познават. Примерът 15/15 е много добър. БСП със сигурност също не са големи фенове на преференциите, но използваха глупостта на управляващите и се възползваха. Машинно гласуване няма. Има машинно преброяване и сканиране на бюлетините. За това машинно преброяване обаче трябва да се напише нов закон и директива. За мен няма парламентарна криза", категоричен беше проф. Константинов.

Заедно с него гост беше и социологът Юрий Асланов.

"Крайно време е да се приеме закон, който да забранява промените в Изборния кодекс преди избори. Това се превръща в рецидив. Съгласен съм, че в Европа повечето държави се отказаха от машинно гласуване, но не и от преброяването на гласовете с машини. Лошото е, че ние се хвърлихме на един много скъп вариант и в предишния ИК една дума обърка всичко. Ясно е, че ГЕРБ се съобразиха с ДПС за преференциите. Това е повече от видно. За мен има парламентарна криза. Няма парламент по света, в който опозицията да не влиза и това да бъде легитимен орган", заяви Асланов.