Липсата на кворум на Консултативния съвет за национална сигурност е прецедент, но не е факт, който трябва да се надценява. Това коментира анализаторът проф. Михаил Константинов, цитиран от "Фокус".
Според него е възможно сближаване на позициите между БСП и ГЕРБ по основното различие, свързано с назначаването на председател на антикорупционния орган. „Ясно е, че има проблем с това кой да назначава председателя на този орган. Предложението на ГЕРБ е това да го прави парламентът, защото ние сме парламентарна република.

Предложението на опозицията е това да бъде президентът, защото той е надпартиен. Има, разбира се, и трети вариант, този който се практикува в момента - за да вървят работите всички такива назначения се консултират и те са съвместни назначения на парламента и на президента.

Въпросният председателят да се предлага от едно слабо квалифицирано мнозинство в НС, след което това да се съгласува с президента и той да издава указ. В крайна сметка всички важни служби така се назначават“, коментира проф. Михаил Константинов.

Той допълни, че след проваленото заседание на консултативния съвет днес, времето до следващото заседание може да бъде използвана за разговори между страните и изглаждане на противоречията по антикорупционното законодателство.