Проф. Литов разкри какви лекарства срещу К-19 разработва България
Ако се окажем прави, подходът ще доведе до съществено редуциране на броя на пациентите, които постъпват в болница и на тези, които имат фатален изход, обясни той
Това каза пред БНР проф. Леандър Литов от Софийския университет "Св. Кл. Охридски", който ръководи екип от учени, работещи по откриването на лекарство срещу Covid-19.
"Правителството навреме реагира на предизвикателството и през май беше обявен конкурс, който се проведе в стегнати срокове. Беше осигурено финансиране в размер на 1,8 млн. лева за проектите, които са одобрени.
Имаше проекти, които попаднаха под линията на финансиране, а бяха качествени, затова бяха добавени допълнително 1,4 млн. лева. Тези общо 3,2 млн. лева бяха добавени в бюджета на Фонд "Научни изследвания".
Но в края на годината бюджетът се занулява и парите бяха върнати в централния бюджет. Има решение на Върховния административен съд от 26 февруари (по обжалване на един от участниците в конкурса - б.р.) и ще трябва време отново да се заделят тези средства".
Проф. Литов подчерта, че министър Красимир Вълчев ги е уверил, че финансирането за проектите ще бъде осигурено.
"Работим в две направления - ще се опитаме да блокираме два от протеините, които произвежда коронавирусът вътре в клетката, и които отговарят за това, че се блокира клетъчната реакция срещу инвазията на вируса.
Ако намерим някаква нова молекула или нещо, което е известно, но върши работа - да блокира тези два протеина на вируса, ние ще позволим клетъчният имунитет да се справи с атаката на вируса.
Второто направление е да се намери начин да се потисне т.нар. цитокинова буря. Оказа се, че едно добре познато лекарство, което се прилага широко в практиката като антикоагулант, може да потиска развитието на цитокинова буря.
Ако се окажем прави, подходът ще доведе до съществено редуциране на броя на пациентите, които постъпват в болница и на тези, които имат фатален изход".
Последвайте ни
1 Коментара: