Проф. Овчаров изби рибата с шега за посещението на Петков в Скопие
Според него не е трябвало първи Петков да посети РСМ, а техният премиер да има визита в София
Той подчерта, че е на мнение, че не е трябвало първи Петков да посети РСМ, а техният премиер да има визита в София.
Според него РСМ не може да има териториални претенции, но има претенции към българите в Пиринска Македония:
"Това е една пропаганда, на която съм бил свидетел по време на мои експедиции в територията на тогава Вардарска Македония".
Началото на диалог между двете страни проф. Овчаров определи като нещо добро, но беше категоричен, че не трябва да се правят компромиси по отношение на нашата история:
"Не ми направи добро впечатление, че темата за историята беше изтласкана на заден план. Няма да се мине без темата за историята, това е категорично".
По думите на историка "не е възможно да се икономизират нещата, без да се решат историческите проблеми":
Темата за отношенията между България и Северна Македония и визитата на премиера Кирил Петков в РСМ коментира и Иван Николов, председател на Българския културно-информационен център в Босилеград:
"Проблемът не е толкова в София, колкото в Скопие. РСМ продължава да се държи като бивша югославска република и чака инструкции и опорни точки от Белград".
Според него не се вижда заявка от Скопие да се промени говорът на омразата спрямо България:
"Не виждам и готовност да се излезе от примката, която е сложена да обтяга отношенията между двете държави. Проблемът на РСМ не е София, а самият Европейски съюз, защото трябва да спазва европейските критерии. Р
СМ не може да влезе в ЕС с този език и говор на омразата, исторически фалшификации и т.н. Държавата е сериозно нещо и не може да се гради на фалшиви опорки".
Диалогът е печелившата политика за България, смята Николов, но подчерта, че "шикалкавенето може да изиграе лоша шега":
"Всички отстъпки, които сега София направи, ще я застигнат скоро с нови претенции, които ще бъдат опасни за България и няма да допринесат с нищо за европеизацията на РСМ. ... Да се види как бяха решавани тези въпроси в други европейски държавни".
Последвайте ни
8 Коментара: