Математикът проф. Николай Витанов даде кратка информация за войната за 2 ноември. Ето какво написа той в личния си фейсбук профил:

Кратка информация за войната за 02ноември 2022 г.

Българската политика си я гледате. Тупа са топката, с надежда за вразумяване. Най никой обаче май не му се иска да гори, управлявайки социално-икономическия бъркоч през зимата.

Образно казано, Франкенщайн ще има проблеми, да съшие нещо. Другият вариант – и той е весел. Служебно правителство и после избори и повече от същото.

В последното си телевизионно интервю казах, че докато за народа брането на гъби е по-важно от състоянието на политическата система и политическия режим, нещата ще са така. Гледаме

Сега за войната.

Днес няма да е Сун Дзъ, че някои юрдечета почнаха много да подскачат, че непрекъснато го цитирам. Днес имам повод да цитирам .... Ото фон Бисмарк (че кого другиго). Та той е казал

...Най-много се лъже преди избори, по време на война и след лов....

И още

....Само истината, но не цялата истина....

Така, готови сме за трите изречения за днес

Изречение номер 1: От 50 ракети украинците свалили 44, останалите 6 ударили 18 цели в 10 различни населени места – винаги съм казвал, че украинската пропаганда е пълна с аматьорщина – сами решавайте дали съм прав (и не забравяйте Бисмарк)

Изречение номер 2: До възобновяването на подробните коментари остават 9 дни

Изречение номер 3: Долу цензурата. Да живее свободата на словото.

Така добре ли е? Знаете – информационната поле ви е отстъпено за още 9 дни. Бийте моето едно изречение със смислени анализи.

Смажете с анализ мен, Сун Дзъ, Бисмарк и другите, които ви цитирам. Не забравяйте – ние със Сун Дзъ мислим, че украинските юруши ще свършат с големи загуби и без съществени придобивки.

Не забравяйте, какво съм казал – украинските юруши ще бъдат оценявани, когато видим как украинската армия ще се справи с 30-те нови руски дивизии.

До 8 ноември има 6 дни, системата „Ткаракан“ изтощи украинските резерви (както ви беше прогнозирано) и големият юруш едва ли ще може да тръгне навреме. Гледаме. След 9 дни – връщат се подробните анализи. Тъй, че действайте докато Витанов пише само по 1 изречение на ден.

Нататък по нашите си теми

Политологията –(Ден 41) караме нататък с тоталитарния политически режим.

Какво още имаме при тоталитарния политически режим. Официалната идеология е една и плурализъм няма. Ами няма – позволява си Витанов да има собствено мнение за войната в Украйна, което е различно от украинската пропаганда и хоп, нахвърлят му се фактчекерчета да му говорят, че нямало украински загуби и да му цитират „независими украински сайтове“ и хоп, нахвърлят му се българчета да го цензурират. Тоталитарни рефлекси, казва политологията. Но да караме нататък.

При тоталитарния режим имаме централизация на държавната власт около диктатора и неговото обкръжение. Тоест, успехът на тоталитарния режим силно зависи от това кой е диктаторът и какви хора има около него.

Ако са умели, диктатурата може да продължи десетки години. Защото репресивните държавни органи при диктатурата не подлежат на обществен контрол. Контрол има – от страна на диктатора и някои хора около него. И толкоз.

При диктатурата гражданско общество няма. Дали това е добре или зле – зависи от развитостта на обществото, в което действа диктаторския политически режим.

Ако е доста развито, липсата на гражсднаско общество може и да се отрази доста зле на някои обществени параметри. И накрая, при диктатурата , дисктаторът осъществява държавната власт по свое усмотрение, без да пита народно мнозинство, народни малцинства и други такива.

Така, това са характеристиките на диктатурата. Как се реализират тези характеристики на практика – ще си говорим утре. Ще кажете защо проучвам толкова диктатурата.

Защото, съгласно закона за единство и борба на противоположностите( не забравяйте, че съм учил в Германия и главата ми е натъпкана с Хегел и с още един богат фабрикантин, да не му казвам името, че някои така ще подскочат, че ще пробият тавана) демокрацията предполага диктатура. Ама как тъй? Е, някой ден може и да ви напиша нещо по въпроса, тръгвайки от принципа на поробването на флуктуациите от бавните изменения.

Следват мисли от софийския сумрак.

ВИТАНОВ, ПОПУЛАЦИОННА ДИНАМИКА И НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ, 2005 ГОДИНА (ден 6 )

... Като изключим част от опасностите, свързани с околната среда, основната част от рисковете и заплахите за хората и жизнената им среда са свързани с други хора...

Цитирам, бе, цитирам проклетника Витанов от горната книжка.

Ще кажете, човек за човека е вЛък. Оставям ви да си мислите доколко това е така, но има случаи когато една група хора се превръщат във вЛъци по отношение на друга група хора.

Ама защо хората създават опасности и заплахи за други хора? Ами, хората движант обществени процеси. Разни хора, разни интереси.

Значи, какви са тез процеси, зависи от това, какво мислят хората, които ги движат и какви интереси имат. И още – зависи и от това, колко са тези хора. Я да цитирам един 100-годишен старец (още е жив, казал го е през 2002 година по повод на атентатите от 11 септември 2011 г)

...В продължение на десетилетие демокрациите една след друга падаха жертва на илюзията, че заплахата от чужбина по същество е изчезнала; че опасностите, ако изобщо съществуват, са преди всичко психологически или социологически по своята същност....

Та така, социалните процеси, движени от интересите на групи хора, могат да създадат материални заплахи и опасности за други групи от хора.

Тоест да влошат сигурността на други групи от хора. И ако тая група от хора е нацията, хоп, появяват се проблеми за националната сигурност. Срещу коита трябва да се предприемат действия, а не да се пее песента

.....Луната спи-и-и-и, миграцията си върви-и-и-и-и, Луната продължава да спи-и-и-и...

Защото ако се спи по въпроси важни за националната сигурност, линията на развитието ви отвежда до една друга песен, в която се пее

....Бу-у-ум, шака-лак....

Хайде стига за днес от книжката. Утре пак.

Както виждате, напълно правилно, през 2005 година, Витанов беше натирен да си търси финансиране за тези си изследвания по чужбина, те никак не са важни и той само ядеше народните пари.

Е, като следствие от това, днес никой не може да каже, че Витанов е ял народни пари, защото финансирането му беше спряно. Напротив той ви казва, да си търсите резултатите там, където сте давали парите.

Натирването имаше ефект – Витанов изучи анализа на данни при класиците в чужбина и стигна до топ 2% на най-добрите учени на Станфордския университет.

Проблемите пред националната ни сигурност растат и ще растат, а те разработките на Витанов си се ценят и публикуват на Запад, вие не се притеснявайте. Притеснявайте се за опасностите и заплахите, които могат да ви бъдат създадени от по-големи или по-малки групи от хора.

Това следва да ви е кахърът, а не заниманията на Витанов с математически теории, свързани с войната, миграцията и тъй нататък.

Това е за днес. Желая здраве и успехи. И нека вирусът и войната стоят далеч от вас

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук