Теориите на конспирациите резонират в обществото, защото доверието в правителството е загубено, поради факта, че в продължение на дълго време в миналото ние сме получавали посланието, че не сме изложени на риск, че не представляваме опасност за другите. Не бива да пренебрегваме конспирациите.

Това коментира Иво Влаев, професор по поведенчески науки в Университета в Уорик. Съавтор е на известния доклад "Маиндспейс", публикуван от кабинета на Обединеното кралство.

"Вместо да пренебрегваме теориите на конспирациите, трябва да ги признаваме, да идентифицираме кои от тях имат най-голямо влияние чрез социалните медии и да се противопоставяме на подобни слухове чрез ясни, основани на доказателствата послания, на емоционални послания, включително и от доверени източници", казва проф. Влаев по БТВ.

Изходът от битката с коронакризата минава през нареждането на сложен пъзел, който може да се нареди с много търпение. Но търпението ли е най-важното условие за справяне с кризата.

"Изследванията по време на пандемията ни научиха, че доверието в правителството е едно от най-големите профилактични средства за общественото здраве. Данните сочат, че доверието в правителството е един от най-големите "предиктори", предсказатели, за спазването на обществените и социалните мерки и приемането на ваксините.

Един от начините за накърняване на доверието е, ако причините или науката за процесите на вземането на решения на правителството не са достатъчно прозрачни. Друг начин, по който се накърнява доверието е ако хората усетят, че има едно правило за тях и друго за нас. Трябва да се види, че тези, които са на властни позиции, спазват правилата, които очакват и обществеността да спазва", подчерта проф. Влаев.

Науката винаги е била важен съветник при вземането на решения по време на криза, стига да има кой да чуе гласа й.