Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, а той още не е заработил.

"В България съществува една мантра, че това, което предлага МВР и Министерството на транспорта, това трябва да бъде".  Това каза пред БНР Красимир Георгиев, автоинструктор и председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България (АКАБ). 

Той изрази съмнение в експертизата на служителите в двете министерства: "Качествени експерти там вече почти не останаха. Затова не съм оптимист".

По думите на Георгиев в цяла Европа идеята на контрола на пътя е не да бъдат санкционирани шофьорите, а да се спазват правилата, защото иначе ще има санкции:

"В България се поставят едни безумни знаци и след тях се маскират, скриват и дебнат от засада. Те се изхитрят, водачите ги надхитрят. Променлив е успехът, но ефектът е нулев. Затова много искаха да се премахне предупреждението за контрол, като гарантираха, че безопасността ще се подобри, но не виждаме това. Навсякъде в Европа има предупреждение към водачите с цел те да карат нормално. Разликата между онези държави и нашата е в целите", каза той.

Според Десислава Малчева, майката на Ани, която загина заедно с приятеля си Явор, блъснати от автомобил на пешеходна пътека на столичния булевард "Сливница", изключително недоумение буди предложението в закона да бъде позволено на 17-годишни водачи да шофират с придружител в колата:

"В държавите от Западна Европа е въведено 2 години след получаване на шофьорска книжка младите водачи да имат ограничени права на пътя, докато трупат опит. Знаем и колко купени шофьорски книжки има в България. Кой носи отговорност, ако се случи ПТП от 17-годишен с придружител - шофьорът или придружителят? Тази мярка няма да доведе до подобрение на ситуацията. Много се надявам тя да не бъде приета".

Трябва да има не само контрол, но и неизбежност на санкциите, категорична беше Малчева, която е и учредител на фондация "Ани и Явор - ключът е любовта": "Дейността на фондацията е насочена към превенцията и формиране на отговорно поведение на пътя при деца и младежи".