Тези, които са посетили районите на Мариупол, освободени от бойните действия, са съгласни, че почти всичко тук ще трябва да бъде построено от нулата.

След най-тежките битки до 80 процента от жилищните сгради и предприятия са сериозно повредени или превърнати в руини. В момента няма ток, газ, вода. Но вече има точки за разпределение на хуманитарна помощ. Как да започнем възстановяването на столицата на Азовския регион?

Според военно-политическото ръководство на ДНР операцията по освобождаването на столицата на Азовско море Мариупол от украинската армия е близо до завършване. Във вторник центърът на града беше напълно разчистен. До четвъртък републиканската народна милиция, заедно с руските войски и бойците на Националната гвардия, прогониха врага от над 90% от територията на близо половин милионния град.

„Войските на ДНР, с подкрепата на руски части, систематично разчистват нацистите квартал след квартал. Под наш контрол са лявата част на града, летището, железопътната гарата“, каза Денис Пушилин, глава на ДНР. Според него ресурсите и силите на противника вече са на изчерпване.

„В града, по-специално в северозападната му част, където в момента се провежда освободителната операция, националистите практически не оказват съпротива, извършва се прочистване на разнородни групи“, каза Пушилин.

“Останалите сили на националистите са съсредоточени в индустриалните зони на металургичните заводи “Илич”, “Азовстал” и “Азовмаш”. Местата за концентрация на "азовците" се унищожават с дистанционно оръжие, отбеляза ръководителят на ДНР. „Окончателното освобождаване на Мариупол е въпрос на няколко дни“, убеден е той.

Републиканските власти вече започнаха подготовка за връщането на столицата на Азовския регион и морските порти на Донбас към мирния живот.

В четвъртък Пушилин разпореди създаването на нови властови структури - градска и областна администрация. Вторият по големина град в бившата Донецка област, който през 2014 г. гласува за независимостта на ДНР на референдум, а сега се завръща към народната република, ще трябва да бъде повдигнат от руините.

„Почти всичко в Мариупол ще трябва да бъде построено от нулата. Има отделни къщи, около 20%, в които са повредени само участъците на прозорците, предстои им ремонт, каза Владислав Бердичевски, депутат от парламента на ДНР, който посети Мариупол в четвъртък.

“Но останалите жилищни сгради са толкова повредени, че не могат да бъдат възстановени. Има оцелели заводи, но като цяло индустриалната зона също е 80% разбита.

И това е не само в центъра, но и във всички области на Мариупол. Няма светлина, няма газ, няма вода - почти всички комуникации също са разрушени. Много тежка хуманитарна ситуация. В покрайнините има хуманитарен център, открит от Единна Русия. Там хората малко или много вече са нахранени. Поне са под надзор”, констатира той.

По думите на депутата всяка вечер се води безразборна артилерийска стрелба в освободените покрайнини на града. „Нацистите от “Азов” стрелят из целия град, така че през нощта никой не мърда, много е опасно, хората седят в мазетата“, добави Бердичевски. „Днес взехме семейство от напълно разрушена къща, в мазето седят 40 души, които не могат да се движат никъде, докато масовият обстрел не спре”, допълва той
Що се отнася до плановете за възстановяване на столицата на Азовско море, те очевидно могат да се сравнят с възстановяването на Грозни, където преди първата война имаше приблизително същия брой хора, смята събеседникът.

За сравнение е трудно да се намерят точни данни колко струва възстановяването на столицата на Чечения, тъй като е финансирано по много бюджетни позиции едновременна.

Въпреки това, значителна част от средствата са отпуснати в рамките на специални федерални целеви програми. Първата от тях, "Възстановяване на икономиката и социалната сфера на Чеченската република", действа през 2002-2007 г. Както пише РБК, за нея от федералния бюджет са отпуснати 41,5 милиарда рубли.

„Първо трябва да оценим степента на унищожаване на предприятията на Мариупол. При отстъпление бойците обикновено стрелят и взривяват всичко, което могат”, каза Денис Пушилин.

Ръководителят на републиката припомни, че ако собствениците на тези предприятия са готови да работят в правната сфера на републиката и да продължат да функционират, ние ще окажем всякакво възможно съдействие. „Естествено, само ако не са военни престъпници или техни съучастници“, обясни източникът.

„Разбира се, няма да позволим да бъдат изоставени фабрики и предприятия, както се случи, след като Украйна наложи икономическа блокада на металургични и други промишлени съоръжения на републиката“, подчерта ръководителят на ДНР.

“На служителите не са изплащани заплати, производството е спряно, продуктите не са изпращани и не се продават. Тези и други фактори ни принудиха да вземем тези предприятия под външно управление. Инвеститори бяха намерени и сега те успешно работят и разширяват производството. Същото ще направим и в предприятията в освободените територии”, допълни той.

Възстановяване на фабрики и жилищни сгради е възможно с подкрепата на руския строителен комплекс, който вече може да бъде разположен в Донбас, убеден е заместник-председателят на комисията по икономическа политика на Държавната дума, икономистът Михаил Делягин (“Справедлива Русия”). „В същото време остро ще възникне друг проблем – организационен.

Важно е прословутото „прахосване“ да не се случи при овладяване на огромните пари, насочени към възстановяване на града. Затова е необходимо засега всички възстановителни работи да се извършват под контрола на военните администрации“, предупреждава депутатът.

На първо място, в столицата на Азовско море ще е необходимо да се възстановят системите за поддържане на живота - водоснабдяване, канализация, след това електричество, отбеляза Делягин.

„Освен това задачата ще бъде да се разчистят развалините, да се погребат мъртвите и възможно най-скоро, за да се предотвратят епидемии. И успоредно с това ще е необходимо незабавно да се стартира малък бизнес, за да могат хората да започнат да изкарват прехраната си по някакъв начин “, предлага икономистът.

Градът ще трябва незабавно да възстанови търговията, повтаря Делягин икономистът Василий Колташов. „Първото нещо, което трябва да се направи, е да се пуснат административно пазарни, автоматични механизми за икономическо възстановяване, което местната администрация на ДНР несъмнено ще направи сега“, смята експертът, припомняйки, че Мариупол вече ще се присъедини към зоната на рублата.

„След това хората трябва да получат средства за плащане: да разпределят не само благотворителна помощ, но и пари - за да може да започне възстановяването на търговията.

Доколкото знам, в освободените територии на пенсионерите вече се дават по 10 000 рубли. В случая с Мариупол би било разумно този кръг да се разшири. Не само пенсионери и държавни служители, но и други граждани: възрастни, работещи, семейства, граждани с деца. Необходимо е почти всеки да получи помощта “, обобщи Колташов.

„Вече работим за това пенсионерите от освободените територии да получават нашите пенсии. Стига да им се дава минимална. Но когато се установят нещата, старшинството, плащанията ще се увеличават“, каза Андрей Турчак, първи заместник-председател на Съвета на федерацията, секретар на Генералния съвет на Обединена Русия. Миналата седмица той, заедно с шефа на ДНР Денис Пушилин посетиха центъра за временно настаняване на евакуирани жители на Мариупол.

„Камиони с хуманитарен товар за хора тръгват ежедневно“, каза Турчак. „Те съдържат храна, вода, стоки от първа необходимост, домакински химикали, уреди, дрехи.“ На следващия етап, „веднага след края на специалната операция, нашите строители ще влязат в Мариупол“, каза сенаторът.

„Всички ще дойдем. Ще възстановим къщи, предприятия, пристанището, училищата и детските градини”, подчерта Турчак. И добавя: „Никой не трябва да има съмнения – Русия е тук завинаги!”.

Михаил Мошкин