Развиването на екстремистки настроения в мюсюлманина по никакъв начин не се свързва с исляма – от пътя на истината младежите са отклонявани от собствените им психологически проблеми, религиозна неграмотност, а също и лошо обркъжение. Това разказа председателят на Научно-просветителния център Ал Васатия – умереност Али Вячеслав Полосин по време на ифтара в московския офис на Асоациацията на културно-просветителните обществени обединения „Собраноие”, пише Ислам нюз.
„Мюсюлманите, които са наричани екстремисти, са станали такива не заради исляма. Това са си техни вътрешни причини. Ислямът би могъл да способства за развитието на това, ако той не е правилно разбиран, както и обратното – може да подбужда към борба с невежеството, към преодоляване на недостатъците, към личностно развитие”, отбеляза експертът в хода на своята лекция.
 
По думите на Полосин, хората, станали носители на екстремистката идеология, на времето, вместо да се заемат с търсенето на добри учители, са започнали да утешават душата си, смятайки, че религиозните им познания са достатъчни, за да оправдаят всяка една своя постъпка.

„Прииска му се да отиде в ИДИЛ – отива, приисква му се да убие или ограби някого – прави го. Той смята, че има достатъчно знания, за да може да решава сам”, обрисува експертът мирогледът на екстремиста.

Втората основна причина, способна да отклони мюсюлманина от правия път, по думите на Полосин, е лошото обкръжение във вида на връстници, които не притежават знания, но се стремят да упражняват влияние.

„Често хората в младежката си възраст предпочитат да се съветват с връстниците си. Възрастните вече са им писвали и им се иска нещо ново. Но новия кой е? Запознаваш се с някой на улицата и вече започваш да го слушаш. Някои казват, че това е възпитанието на улицата. И, за съжаление, мюсюлманите не са имунизирани от това явление. Освен това, често младежите вместо да търсят помощта на истинските алими, те намират алими в лицето на онези, които са малко по-големи от тях и знаят малко повече за исляма”, поясни ученият.

Трети пък стават екстремисти от чиста суета. „Доброто име се гради с години, а днешната младеж е развратена от телевизия, медии и сериали и се стреми към бързо забогатяване и успех... Тези съблазни заразяват и мюсюлманите. Те се питат защо да се трудят с години, когато всичко може да се вземе наведнъж, да се обяви джихад на някого. Така вече си герой, муджахедин, за тебе вече говорят и пишат. Съблазънта на бързата слава, суетата, това е психологическият момент, който негативно влияе върху младия човек”, добавя Полосин.

Превод и редакция: БЛИЦ