Това е част от обща тенденция, която обхваща цялото евроатлантическо пространство, каза в сутрешния блок на БНТ Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения по повод подаването на оставка на италианския премиер Матео Ренци, след като сънародниците му отхвърлиха на референдум промените в конституцията, които трябваше да ограничат състава и правомощията на Сената, горната камара на парламента.
Става въпрос за сериозно разминаване между дневния ред на управляващите и проблемите на управляваните. Брезкитът, избирането на Тръмп за президент, сега и случващото се в Италия показват, че не става дума за отделни епизоди, а за една доста дълбока и системна криза, посочи Кючуков.

В Италия ирония на съдбата беше, че срещу реформата на конституцията гласуваха тези, които промяна в обществото. Там станахме свидетели на протестен вот.

Сега в страната предстои период на поредни политически трусове, коментира анализаторът. По думите му, в Италия не би могло да се очаква такава тенденция за излизане от Европейския съюз, каквато имаше във Великобритания. Неравенствата в Европа стават все по-очевидни, а глобализацията разруши националните баланси и сега проблемът е много видим. Затова се търси нова национална сигурност, каза още Любомир Кючуков.