Шефът на планинските спасители посочи какво е довело до трагедията навръх Богоявление в Подбалкана!
„Грешки се допускат често, както и в конкретния случай с момчето, отишло на 31 декември на в. Черни връх. А именно - неподходяща екипировка за условията в планината, т.е. налице е подценяване. Може би, причина е и надценяване на собствените възможности. Това, всъщност, са основните грешки, които хората правят, излизайки във високата планина и те обикновено водят до инциденти“, подчерта директорът на ПСС, като обясни, че зимата планината изисква специализирана екипировка, която подхожда на сезона, в който излизаме.
„Шансовете за измръзване са много големи. Ако подходим несериозно към планината, в такъв момент, нищо чудно да стигнем до ситуация, в която да търпим бедствия. Ниските температури предполагат много бързо развитие на хипотермията“, каза Нешев, като подчерта, че трябва наистина сериозно да се отнесем. „Като специфични устройства, на първо място бих казал, да имат в себе си мобилни телефони, които да са добре заредени, включително и външна батерия, която да може непрекъснато да дава възможност телефона да бъде във включено състояние, за да има връзка с Планинската служба. Много добре би било, ако в този телефон има приложение на ПСС, чрез което много лесно бихме могли да си изпратим координатите, за мястото на което се намираме, за да може Планинска служба да окаже помощ по най-бързия възможен начин и да бъде максимално полезна“, каза още директорът на ПСС, като допълни, че допълнителни съоръжения, които са задължителни, са лавинен уред, сонда и лопата.
„Много от туристите също ги подценяват. Лавините могат да бъдат предизвикани, освен от скиори и сноубордисти, също така и от туристи. Почти всяка зима има такива инциденти и за това съветвам всички, които излизат в планината, независимо дали са туристи, скиори или сноубордисти, да използват тези съоръжения, за да бъдат максимално предпазени“, каза още той.
Последвайте ни
0 Коментара: