Честванията на Съединението в неговата столица Пловдив тази година минаха под знака на едно останало извън светлината на прожекторите събитие, пише "Труд".

За първи път на тържествено честване на официален държавен празник бе забелязан да присъства и главният прокурор Иван Гешев. Малцина видяха това, Но всъщност, правилно, мястото на ръководителя на държавното обвинение е точно там, сред първите хора в държавата. 

От момента, в който бе избран от Висшия съдебен съвет за главен прокурор на Републиката, Гешев избягваше такива събития, макар да е показвал многократно, че уважава историята, ценностите и истинските герои на България.

Друг детайл от присъствието на главния прокурор на тържествената заря-проверка на площад „Съединение“ на 6 септември вечерта бе впечатляващ. Гешев беше застанал между двама президенти – Петър Стоянов (1997 – 2002 г.) и настоящия - Румен Радев.

Добър пример за държавност, колкото и да не им се харесва на дежурните хейтъри. Като главен прокурор, Гешев може да е имал търкания и противоречия с държавния глава, но държавата, нейните символи, почитта към историята са над всичко и всички. Гешев почете празника на Съединението, представяйки институция, която по дефиниция никой не обича. Но кои отсъстваха?

Нямаше ги тези, които никога не са уважавали Конституцията и законите, и са го доказали. Не уважават традициите и историята, без която и тях нямаше да ги има. Нямаше ги истериците от хибридните протести, използващи трагедията на хората от Подбалкана, за да си правят селфита за фейсбук. Нямаше ги измамниците, които обещаваха „промяна“ или борба с корупцията. Докато Гешев беше пред паметника на Съединението, Христо Иванов навярно пак е бил на нечия задна седалка в търсенето на партийни спонсори. 

Със сигурност много хора са се подразнили, когато са видели Иван Гешев сред официалните лица за честванията на Съединението. В това присъствие има нещо много позитивно. Защото то е знак, че след крясъците е дошло време за разум. Знак, че този разум се завръща. Защото на площада имаше в пъти повече хора, дошли да почетат делото на нашите предци, отколкото доскоро управлявалите партии събираха пред празните си шатри по площадите на големите градове. 

Позитивното е, че виждаме, че пред историята държавниците могат да бъдат единни, а точно такова единодействие е нужно, повече от всякога на страната. В моменти на кризи, единственото общите усилия могат да изведат държавата от сложните процеси, в които се намира заради вътрешни, но и външни фактори. 

Очевидно неспирните призиви на обвинител №1 от повече от година, за продължаване на единодействието, за това да не се води война между изпълнителна и законодателна власт от една страна и от друга – съдебната, започва да среща разбиране. Виждаме го на празника, но и в делника.

Защото е добре да виждаме, че е възможно отговорните институции заедно да търсят решението на ужасяващата война по пътищата, в която живеем. Примерът от поредната тежка катастрофа край Панчарево е показателен. 

Такова единодействие трябва да има и в борбата с изборните измами и купуването на гласове, което освен търгашите на вота на избирателите, трябва да включва и мониторинг на машините, които непонятно защо, сега трябвало да се настройват от външни експерти. 

Положително е, че, макар и да е още в началото, в тази предизборна кампания поне засега отсъстват истеричните крясъци за „реформа“ на прокуратурата и съда. Защото само преди десет месеца кампанията бе именно истерична и за сметка на независимостта на магистратите.

Само че обществото разбра, че тази кампания е била фалшива, че, вместо реформа, борците срещу прокуратурата, просто търсеха начин, за да я овладеят в опит да осигурят амнистия за себе си и спонсорите си, а и, за да преследват опозицията.

Очевидно авторите на пропагандата срещу прокурорите и честните съдии бързо разбраха, че втори път хората няма да им се вържат. Все пак можеш да излъжеш някого веднъж, но трудно втори път.

Заради това днес не чуваме вече Кирил Петков и Христо Иванов в истерия да атакуват Гешев. Не че утре няма да го направят, но вече гласът им не се чува. Защото никога прокуратурата не е била проблем за хората, които искат разрешаване на истинските им тегоби с непосилните сметки и обезценяващите им се доходи.

В липсата на познатата истерия срещу държавното обвинение има и друга обективна причина. Политиците-лобисти успяха да изпълнят една от поръчките на спонсорите си – олигарси, а именно – ликвидирането на спецправосъдието, в чието възстановяване скоро ще се убедим всички.

И понеже сме в предизборна кампания, която може и да не е последната в близките месеци, добре е, ако политиците разберат, че няма смисъл противопоставянето и войната между институциите. Това разбираме на празници като Съединението, за каквото Гешев призовава, откакто е главен прокурор - за общи действия срещу корупцията и проблемите в държавата. 

Политиците е добре да осъзнаят и че не бива да се пускат по инерция и да развиват баналната и невярна опорка как главните прокурори у нас държали изпълнителната власт, така щото, видиш ли, трябвало да им се ограничат правомощията.

Напротив - ние, ако искаме да сме добре като държава, първо трябва да работим обединени и второ да засилим правомощията на държавните органи и институции. Защото, когато има повече държава, то нарушителите ще понесат заслужени наказания.

Повече правомощия на прокуратурата означава: по-малко незаконна сеч на дърва, а оттам и по-малко наводнения, а и по-малко катастрофи и жертви по пътищата, защото, когато прокурорите потърсят отговорност от министрите и другите държавни чиновници, които не са действали превантивно, следващите ще се замислят и ще вземат мерките навреме.

Така че е добре и министър Зарков да не открива топлата вода, а да види какво ни казаха още през 2016 г. половин дузина прокурори от различни държави от Европейския съюз, които правиха структурен анализ на българската прокуратура. Заключението им беше повече от ясно – дайте повече правомощия на магистратите, а и на обвинител №1, за да си свършат работата, а и, за да им търсите отговорност, ако не го направят.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук