Става страшно: Тласкат Турция към военен сблъсък с Русия
Защо Турция е спомената специално в този контекст - и защо това поставя Анкара в изключително неудобно положение?
Защо Турция е спомената специално в този контекст - и защо това поставя Анкара в изключително неудобно положение?
Авторитетното турско издание “Хабертюрк” съобщи за вариант за прехвърляне на специална военна част от 35-40 хиляди души на основата на силите за бързо реагиране на НАТО в случай на намеса на блока в конфликта в Украйна. Според дипломатически източници вестниците в Брюксел смятат Обединена оперативна група за повишена готовност (ОГПГ) за водеща сила на групировката на НАТО.
Формацията, припомняме, се появи през 2014 г. с началото на кризата в Украйна и беше създадена, за да „сдържа“ Москва. Членовете на НАТО командват тази група по ред - и сега командният център на ОГПГ се намира именно в Турция. Така именно тази страна може да се окаже щабът на НАТО в случай на хипотетична операция на Алианса за „помощ“ на Украйна в Донбас.
„Тук възниква много рискова ситуация, която пряко засяга Турция. Тези дни трябва да бъдем изключително внимателни във военно, политическо, икономическо и интелектуално отношение “, предупреждава авторът на “Хабертюрт” Четинер Четин.
Според него Турция, поради действията на партньорите от НАТО, може да се окаже в още по-дълбока криза в отношенията с Москва, отколкото след унищожаването на руския самолет през 2015 г.
Има възможност САЩ да се консултират с Анкара по украинския въпрос, тъй като Турция е страна от НАТО, отбеляза в петък Дмитрий Песков, говорител на руския президент. Така той отговори на въпроса за оценката на ролята на Турция в разрешаването на трудностите между Москва и Киев в светлината на последните изявления на ръководителя на турското външно министерство Мевлют Чавушоглу.
Наскоро Чавушоглу, отбелязвайки, че напрежението между Русия и Украйна, както и Русия и НАТО, е достигнало опасни размери, посочи, че Анкара не може да стои настрана.
Освен това по-рано турският външен министър каза: „Няма да пренебрегнем нашите принципи и близките си отношения с Украйна само защото имаме обширни отношения с Русия“. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган също говори за желанието на Турция да участва по-активно в украинския въпрос.
Руският президент Владимир Путин, отговаряйки на въпрос на журналист от “Скай Нюз” относно "възможността за атака" от Русия срещу Украйна, на пресконференция каза, че Москва не заплашва никого, за разлика от западните страни. Руският лидер припомни продължаващото разширяване на НАТО на изток, до руските граници, и призова за гарантиране на "безусловна" сигурност за страната.
Досега Турция е участвала в конфронтацията в Украйна като доставчик на военна техника – по-точно на оперативно-тактически ударни дронове “Байрактар” TB2.
Турските БПЛА, както знаете, вече се показаха на практика – на 26 октомври въоръжените сили на Украйна използваха „Байрактар“ срещу гаубицата на Народното опълчение на Донецка народна република. В същото време БПЛА нанесе въздушен удар, прелитайки 15 километра дълбоко в територията, контролирана от силите на ДНР.
Интересът на Киев към придобиването на турски бойни дронове и производството им на негова територия е очевиден и разбираем. Смята се, че “Байрактар” са изиграли решаваща роля в победата на Азербайджан във Втората карабахска война (септември-ноември 2020 г.).
Азербайджанските въоръжени сили, действайки с активната военно-техническа подкрепа на турските си колеги, масово и успешно използваха “Байрактар” TB-2 срещу арменска бронирана техника, зенитно-ракетни системи и артилерия.
Главният редактор на списание "Арсенал на Отечеството" Виктор Мураховски признава, че ситуацията с конфликта в Украйна може да следва сценария на Карабах, когато турските военни изпълняват координираща функция за въоръжените сили на Украйна. „Това не може да се изключи, зависи от политическото решение на турското ръководство. И турските военни ще могат да го изпълнят “, каза военният експерт.
От чисто техническа гледна точка повторението на сценария от Карабах - действията на местната армия с помощта и контрола на турците - в Украйна може да стане напълно възможно, съгласява се първият заместник-председател на Академията по геополитически проблеми, доктор на военните науки Константин Сивков. Но става дума за чисто хипотетичен сценарий, подчерта анализаторът.
„Украйна има достатъчно свои бойци, добре обучени от натовски офицери, както не беше в Азербайджан. Турците може да представляват интерес като оператори на БПЛА, нищо повече“, каза Сивков „Експертът изрази съмнение, че САЩ и ръководството на НАТО ще позволят на Турция да играе по-сериозна роля в Украйна, предвид сложните отношения между режима на Ердоган и Вашингтон.
„Турция ще се опита да седне на два стола. Тази страна няма пряко отношение към случващото се, с изключение на доставката на оръжие за Украйна. Но днес доставката на оръжие не се свързва с никаква политическа позиция“, каза ръководителят на Санкт Петербургския център за изследване на съвременния Близък изток Гумер Исаев.
„Турция не граничи нито с Украйна, нито с Русия. Тя не е обвързана с никакви договори за сигурност с Украйна, няма задължения към нея. Същото е и с Русия. Според мен Турция ще остане неутрална и ще призовава за мирно решение. Ердоган вече обяви, че Турция може да бъде посредник. Страната ще се придържа към тази позиция “, каза Исаев.
В същото време ориенталистът припомни, че Турция има добри икономически отношения и с Украйна, и с Русия. „Защо да ги губи? Дори когато самолетът беше свален, да, отношенията бяха охладени, но милиардите все пак взеха надмощие. Затова не мисля, че сега ще има проблеми. А освен това ще търгуват и с едните, и с другите“, припомни той.
„Логиката на процеса диктува необходимостта да се запази неутралитет. Турция няма да избере страна. Това е източната дипломация. Надявам се всички да са достатъчно умни, за да не започват тази война. Но в случай на, не дай си Боже, конфликт между Русия и Украйна, мисля, че Турция ще седи и ще гледа. В този случай това е най-добрият вариант за Ердоган “, предполага събеседникът.
Анастасия Заводовская
Последвайте ни
0 Коментара: