Лихвите по ипотечните кредити в еврозоната растат рязко, което засилва перспективите за забавяне на жилищния пазар, след като предоставената по време на коронавирусната пандемия правителствена подкрепа и желанието за повече площи предизвикаха покачване на цените на жилищата. Това пише Financial Times, цитиран от Investor.bg.

Разходите по новите заеми за домакинствата за покупка на жилище са нараснали с 16 базисни пункта между май и юни до 1,94%, сочат данни на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикувани във вторник. Средните лихви сега са с 64 базисни пункта над дъното от 1,3%, регистрирано през септември м. г. Това е най-голямото повишение на лихвите за деветмесечен период от 2006 г. насам.

Европа е в ступор от станалото на имотния пазар в България и Испания

Лихвите по ипотечните кредити нарастват във всички развити икономики, тъй като централните банки повишават значително лихвите в стремежа си да овладеят инфлацията, а това повишава риска от срив на цените. Във Великобритания средните цени по новоизтеглените ипотечни кредити са нараснали с 65 базисни пункта до 2,15% от есента на миналата година насам. В САЩ лихвите по 30-годишните ипотечни кредити на Freddie Mac са над 5% спрямо под 3 на сто през лятото на миналата година.

Андрю Кенингъм, главен икономист за Европа в Capital Economics, определя повишаването на лихвите в еврозоната като „удивително“. Той допълва, че по-високите разходи за обслужване на кредитите ще бъдат допълнително затруднение за домакинствата, чиито разполагаеми доходи намаляха значително заради ръста на цените на енергията и на храните през последната година. „Това е един от факторите, който според нас вероятно ще тласне еврозоната към рецесия в идните шест до девет месеца“, допълва той.

Данните на ЕЦБ показват, че лихвите по ипотечните кредити са нараснали по-бързо в Германия и Италия, а във Франция и Испания са отчетени по-малки повишения. В Германия средните лихви по ипотечните кредити са се увеличили с над цял процентен пункт спрямо неотдавнашното дъно от 1,16% до 2,25% през юни. В Италия повишението е със 72 базисни пункта до 1,97% спрямо неотдавнашно дъно от 1,25%.

Лихвите растат за повечето видове продукти. Най-големите месечни повишения са отчетени при лихвите по ипотечните кредити със срок между пет и десет години, които са нараснали с 21 базисни пункта между май и юни до 2,23%.

Ипотечните кредити изглежда ще стават по-скъпи в идните месеци след решението на ЕЦБ да повиши основната си депозитна лихва с 50 базисни пункта до нула в края на юли – по-голямо повишение от очакваното. Друго повишение с 50 базисни пункта се очаква през септември, след като инфлацията достигна нов връх от 8,9% в годината до юли – нов исторически връх за зоната на единната валута и над четири пъти повече от целта на централната банка за 2%.

 

Пазарите очакват ново затягане на паричната политика и във Великобритания и САЩ. Те предвиждат, че има 88% вероятност от повишаване на лихвите с 50 базисни пункта, когато Английската централна банка проведе заседание в четвъртък, а допълнителни ръстове се очакват на следващите заседания и на Федералния резерв в САЩ.

Богаташи от Русия купуват като полудели жилища в Лондон

Очаква се растящите лихви да охладят процъфтяващия жилищен пазар, който беше резултат от рекордно ниските лихви, фискалните мерки в подкрепа на активността и силното търсене на по-големи имоти с външни площи, защото повече хора работят от вкъщи.

„Очакваме жилищният пазар да се забави значително в отговор на резкия ръст на лихвите по ипотечните кредити“, коментира Оливър Ракау, икономист в Oxford Economics. „В бъдеще по-високите лихви и по-затегнатото банково кредитиране са сигнал, че притокът на заеми ще се забави рязко“, допълва той.

Цените на жилищата отбелязаха най-високия си годишен растеж в историята от 9,8% през първото тримесечие на 2022 г. Макар че ръстът на цените се очаква да се забави в идните тримесечия, икономисти смятат за малко вероятен срив на имотния пазар.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук