Украйна засилва натиска върху Запада, настоявайки за приемане в НАТО като условие за бързо прекратяване на войната. Въпреки това, анализатори предупреждават, че основната отстъпка в замяна на мир може да бъде отказът от стремежите за членство в Алианса.

Тази теза се подкрепя от публикация в американския вестник The Hill, която се базира на мнения на експерти.

Пречките пред членството на Украйна в НАТО

Една от основните причини за съпротивата срещу присъединяването на Украйна е позицията на Русия. Президентът Владимир Путин ясно заяви, че предотвратяването на членството на Украйна в НАТО е основна цел на военните действия. Същевременно редица държави от НАТО остават предпазливи по този въпрос.

„Слушайте, няма да влезете в НАТО. Това няма да се случи“, казва Бенджамин Фридман, политически директор на мозъчния тръст Defense Priorities. Според него геополитическата реалност диктува, че Украйна трябва да търси алтернативни пътища за гарантиране на сигурността си.

Готовност за отстъпки от Киев

Украинският президент Володимир Зеленски, който доскоро настояваше за строги условия в преговорите с Русия, вече демонстрира готовност за компромиси.

Сигналите от Киев включват предложения за временно признаване на контрола на Москва над окупираните територии в замяна на ускорено приемане в НАТО. Експертите обаче посочват, че това е практически невъзможен сценарий.

„Новата администрация на Доналд Тръмп вероятно ще избере по-прагматичен подход, без да поема рисковете, свързани с членството на Украйна в НАТО“, отбелязва Кийт Келог, предложен за специален пратеник за Украйна.

Какво следва за Украйна?

С отхвърлянето на членството в НАТО като реална перспектива, Киев ще трябва да проучи други механизми за сигурност. Една от възможностите е създаване на двустранни споразумения с ключови европейски държави. Въпреки публичната критика към Будапещенския меморандум, Украйна продължава да настоява за реални, а не декларативни гаранции за защита.

Промяна в стратегията за мир

С наближаването на ключови политически дати в САЩ и засилването на глобалния натиск за прекратяване на конфликта, Украйна изглежда е изправена пред неизбежни компромиси. Географската близост с Русия, съчетана с ограничената готовност на НАТО да действа, може да принуди Киев да приеме по-гъвкава стратегия.

Докато продължава да търси подкрепа от Запада, Украйна вероятно ще трябва да преразгледа своите дългосрочни цели за членство в НАТО, за да осигури устойчиво решение на конфликта.