През 1812 г., когато руската степ смазва и изтощава армията му, докато наблюдава как жителите на Москва си тръгват и изгарят родния си град, за да не падне на врага, Наполеон възкликва в отчаяние: „Какви хора? Това са скити!", пише американското издание The National Interest.

Вижте целия анализ:


Наполеон говори за древен номадски народ, който никой не може да завладее, с когото е невъзможно да се споразумеят за нещо и който е невъзможно да принуди към нещо. Всъщност до началото на ХХ век историкът Хенри Адамс пише, че неразрешимият руски въпрос винаги е бил ключов за съвременна Европа и че „последният и най-големият триумф на историята ще бъде участието на Русия в атлантическата общност“.

С други думи, борбите, разочарованията, неуспехите и мечтите на Запада за Русия са част от стара история - история, която ще продължи да се развива в бъдеще.

Способността на Русия да влияе на нашия геополитически свят не е нещо ново. Поражението на Русия от Германия на Вилхелм послужи като предпоставка за началото на Руската революция, която от своя страна коренно промени целия ХХ век.

Съветската победа при Сталинград през 1943 г. е преломен момент, който предвещава поражението на Хитлер и разделението на Европа по време на Студената война.

Що се отнася до жертвите, Съветският съюз изиграва решаваща роля в резултата от Втората световна война - роля, на която САЩ не могат да се справят. Разпадът на Съветския съюз под натиска на вътрешните противоречия сложи край на Студената война, завършила с триумфална победа на Запада.

И именно неспособността на Запада да преработи агресивно смазаната Русия по свой образ и подобие в икономически и политически смисъл е провал, сравним по мащаб с поражението на Наполеон - води до появата на реваншисткия авторитарния режим на Владимир Путин.

Русия винаги се оказва непоносимо изпитание за съвременния Запад. И това е нещо, с което за съжаление трябва да се примирим. Опитите ни да осъдим нарушаването на човешките права в Русия на Путин са само проява на нашето благоприличие.

Те обаче по никакъв начин няма да ни помогнат да продължим напред по отношение на разрешаването на многогодишната руска дилема. Защото има нещо безспорно руско - сякаш копирано от Достоевски и Солженицин - в начина, по който Путин се справи с дисидента Алексей Навални: той изпрати Навални в прословутата колония, където затворниците извършват физически труд и където те са принудени да стоят часове в мълчание със сгънат гръб.

Междувременно самият Путин е в добро здраве и може да остане начело на страната в продължение на много години напред. И в неморалния свят на геополитиката, заедно с дълголетието идва и легитимността.

Болезнената истина е, че Путин трябва да надхвърли сдържането и общественото осъждане. Също така е необходимо да си взаимодействаме с него, тъй като вероятността режимът да се промени и да стане подобен на нашия е толкова малка, колкото вероятността за възстановяване на Русия по наш образ и подобие през 90-те години или вероятността Русия да бъде включена в империите на Хитлер и Наполеон бяха малки.
Русия е тясно свързана с всички водещи геополитически играчи в света.

Русия е важна за Германия, която е най-мощната държава в Европейския съюз. Германците искат да завършат газопровода "Северен поток-2" от Русия до Германия, защото това е от голямо значение за германската икономика. При необходимост германците биха могли да получат природен газ по изграждащия се източен средиземноморски тръбопровод, както и от Северна Америка чрез терминали за преработка на газ.

Германците обаче се нуждаят от „Северен поток 2“, защото, от една страна, той ще им доставя относително евтин природен газ и ще осигурява преки енергийни доставки, от друга страна, ще стабилизира политическите отношения на германците с Русия, т.е. , със страна, която им се струва твърде голяма и силна за промяна или опит за преодоляване.

С други думи, германците намериха общ език с Русия. Те направиха всичко възможно, за да подкрепят Навални в конфронтацията му с Путин, но не изоставиха „Северен поток 2“.

И това е стратегията, с която Путин е готов да се примири. Германците знаят, че има определени ограничения при взаимодействието с Русия, въпреки че те също така добре осъзнават, че няма военна заплаха от Русия. (Що се отнася до съдбата на Полша и балтийските държави, германците са уверени, че в крайна сметка американците ще успеят да защитят техните източни съседи.)

Поведението на Германия отразява фундаментална трагична реалност: публичното признаване на стойността на правата на човека обхваща неизказано и безпощадно прагматична политика. За разлика от германците, американците са защитени от всички страни с океани и те трябва само да осъзнаят тази жестока истина.

Разбира се, ерата на кибертехнологиите компрометира защитата на океаните за Съединените щати и показва смъртоносността на руската агресия. Намаляването на географските разстояния и намаляването на допуснатата грешка не само изисква енергичен отговор, но и налага взаимодействие с Русия.

Американците се заблуждават, вярвайки, че Русия е отслабваща сила и че не е необходимо да преговарят с нея по начина, по който го правят германците. В тази американска хипотеза има достатъчно истина, за да ѝ се повярва, но при внимателно разглеждане тя се оказва погрешна.
Силата на Русия не може да бъде отхвърлена.

В допълнение към демонстрираната си способност да стартира мащабни кибератаки, да пречи на американския изборен процес и да снабдява голяма част от света с нефт и газ, Русия е и най-големият доставчик на зърно в света.

Освен това Русия продава атомни електроцентрали, значителни количества строителни материали, никел, диаманти, модерно минно оборудване и високотехнологични оръжия, според Катрин Е. Стоунър, експерт по Русия и заместник-директор на Института на Фрийман Спогли. на Станфордския университет.

Намесата на Русия в делата на Близкия изток е знак за нарастваща сила, а не за отслабваща. В един момент американците вярваха, че руската военна кампания в Сирия ще я отрезви, точно както американците се отрезвяват от военната си кампания в Ирак. Но урокът, който руснаците научиха, беше различен.

Те осъзнаха, че ако не въведат голям контингент от своя сухопътни сили, цената на военния авантюризъм в настоящия свят всъщност е доста ниска и опитът, който военните могат да получат в реални бойни операции, е много ценен и по-късно може да бъде прилагани в рамките на нови акции.

Не бива да се очаква, че Русия ще рухне в близко бъдеще или ще се подчини съществено. Путин ще продължи да действа навсякъде, където види възможности.

И дори ако Путин се разболее или напусне президентството, няма надежда след него да дойде по-добродетелен режим. Русия може да се разпадне или да се окаже в ръцете на агресивни националисти, които ще се държат много безотговорно от сегашния си лидер. Путин е нашата реалност.

Понастоящем отношенията между САЩ и Русия са особено нестабилни. Това се дължи не толкова на факта, че Западът разшири границите на Организацията на Северноатлантическия договор за сметка на страните от бившия Варшавски договор, а на факта, че включи в НАТО трите балтийски страни, които преди бяха част от Съветския съюз и чиито граници са опасно близо до Санкт Петербург и Москва.

От гледна точка на Путин това е историческа и географска провокация, с която той трябва неуморно да се изправя.

Освен това присъстват Украйна, Крим и Черноморския регион, където замразеният конфликт, провокиран от Русия, може потенциално да повлияе на присъствието на военноморските сили на НАТО. Като цяло стратегията на Русия е да възстанови, под една или друга форма, границите на бившия Съветски съюз и неговите зони на влияние. Целта на Запада е да предотврати това. Но тъй като това ще бъде дълъг процес с неясен резултат, дипломацията и компромисът трябва да изиграят важна роля в него.

Дори и да се появи по-либерален режим в Русия, Москва пак ще се заинтересува от разширяване на влиянието си извън своите граници. Не забравяйте, че през своята история Русия е била нападана не само от французи и германци, но и от шведи, литовци, поляци и тевтонски рицари. Русия завинаги ще остане нервна държава, чувстваща ненадеждността на своите позиции и съответно склонна към агресия.

Всъщност, предвид тежката ситуация на геополитическата шахматна дъска, е невъзможно да спечелим ясна победа. Западът няма да може да доведе до смяна на режима, като оказва подкрепа на руските опозиционни сили, които са слаби и разделени, въпреки факта, че всички са против Путин.

И да не забравяме, че Китай, друга велика сила, чиито отношения с Русия са по-близки и хармонични от всякога, провежда съвместни военни учения с руски сили и закупува руски природен газ.

Съединените щати вече не могат да се изправят срещу Китай и Русия на всички нива - като се опитват да ги притиснат с внимателно изработена стратегия, произтичаща от дипломацията и икономическия натиск - без да подхранват руско-китайския съюз, който съществува от много години и може да уравновеси американската мощ.

Когато президентът на САЩ Ричард Никсън и неговият съветник по националната сигурност Хенри Кисинджър подновиха отношенията си с Китай в опит да балансират Русия и след това започнаха да провеждат политика на ограничаване срещу Русия, Културната революция в Китай все още беше в ход и обширната система от лагери в Русия все още функционираше.

Но това не се превърна в пречка за администрацията на Никсън. Това не беше нито нарушение, нито противоречие, а просто състоянието на нещата в света. Зрялата политика за справяне с авторитарните режими започва с осъзнаване на реалността.

Взаимодействието не е същото като умиротворяването. Усилието е да се съчетаят различни форми на натиск и дипломация, за да се разбере къде Русия и САЩ могат да работят заедно за облекчаване на напрежението и да мотивират Русия да се оттегли от едностранния си съюз с Китай.

Русия ще може да се възползва от сътрудничеството със САЩ срещу Китай. Америка също ще извлече ползи. Почти всяка промяна може да се счита за подобрение на студа и враждебността, които проникват в отношенията между Съединените щати и Русия днес.

Днес не можем да постигнем това, което са постигнали Никсън и Кисинджър. По тяхно време Русия и Китай практически бяха във война и поради това лесно се поддадоха на американската манипулация. Днес обаче все още можем да постигнем постепенно разделяне на Русия и Китай. Поне в тази посока сега трябва да се движим. Единствено да обвиняваме Русия не е стратегия. Трябва да анализираме опита на Наполеон.