Все по-често в западните медии по различен повод се прокарва идеята за напрегнатите отношения с Русия. Например в САЩ президентският съветник по националната сигурност Хърбърт Макмастър заяви, че е настанало време за сурови преговори с Русия във връзка с поддържаното от нея сирийско правителство и подривните действия в Европа.
На 13 април американското аналитично издание с военнополитическа тематика The National Interest разказа за подготовката на армията на САЩ за борба с руски и китайски въоръжения.
 
На 16 април американското издание Washington Examiner съобщи: „САЩ изпращат в Европа изтребители F-35 на фона на напрегнатите отношения с Русия в рамките на програмата на НАТО „Инициатива за осигуряване на безопасността на Европа”.
 
Информационният портал Inquisitr откровено предупреждава читателите си за „почти гарантираната” мащабна конфронтация с Русия и сочи гледната точка на високопоставени американски военни: Третата световна война война ще бъде скоротечна и смъртоносна, а сегашните конфликти дават на армиите възможност да изпитат „оръжията на бъдещето”.
 
География на конфликта
 
Всъщност западните експерти в последно време упорито и последователно анализират варианти за война на САЩ и НАТО с Русия. Преобладават сценарии, географски привързани към Прибалтика, Сирия и Балканите.
 
Британският вестник Daily Mail подробно излага възможен алгоритъм за начало на войната между САЩ и Русия
 
За възможна война откровено пише и The Washington Post: „Решителните действия на Тръмп бяха горещо одобрени както във Вашингтон, така и от съюзниците на Америка. Обаче Москва, главният покровител на Асад, изпадна в ярост...”
 
Американското издание The National Interest отбеляза: „САЩ трябва да намалят степента на намеса на Русия на много фронтове” и предлага още едно бойно поле за Русия и САЩ – Балканите.
 
Според западни анализатори, за Русия не съществува мирен път за развитие: „Ако Путин избере пътя на най-малкото съпротивление, то Балканите изглежда ще станат най-добрият вариант. Редица места могат да се превърнат в реални огнища на напрежение: Противопоставянето на Сърбия с Хърватия и Косово, трудности в Македония, боеве в Босна и Херцеговина, неблагоприятна обстановка в Черно море.
 
Норвежкото интернет-издание AldriMer.no като най-вероятен театър за бойни действия избира Атлантика.
 
Избор на оръжие
 
Варианти с размяна на ядрени бойни глави се разглежда рядко, макар да се прокарва идеята, че американското правителство ще преживее апокалипсиса. Затова на Запад най-често измерват възможностите на обикновените оръжия.
 
Най-голяма тревога предизвикват руските ЗРС С-300, С-400 и С-500. Признава се, че Русия изпитала много методи и средства, за да се справи с малката забележимост на новите самолети. Затова не се възлагат излишни надежди на F/A-18E/F Super Hornet и F-16 Fighting Falcon. Счита се обаче, че руската ПВО няма да е проблем за „невидимите” F-22 Raptor и единния ударен изтребител F-35".
 
The National Interest обръща внимание на реактивната артилерия на Русия, особено на тежката огнеметна система ТОС-1А, която с един залп може да унищожи участък с размери 200 на 400 м (80 дка).
 
Американското интернет-списание Defense One разказва за подготовката на Пентагона за танкова война с Русия. Не липсват и описания за бъдежи морски сражения.
 
Вероятният отговор
 
Руското командване на свой ред не крие своите приоритети в сериозен военен конфликт: унищожаване на средствата за нападение на противника, включително носителите на високоточно оръжие на летищата, надводните кораби и подводниците.
 
„Спецификата на геостратегическото положение на Русия е там, че основната заплаха за нейната военна сигурност представляват групировките да средствата за въздушно-космическо нападение на чужди държави. Опитът от военните конфликти през последните десетилетия показва, че само отбраната не решава задачите и целите на войната. Това е характерно и за въздушно-космическата сфера” – заяви неотдавна генерал-лейтенант Виктор Гумьонний, заместник-главнокомандващ на руски ВКС.
 
Според експерти е очевидно, че в случай на външна агресия въздушно-космическата отбрана на Русия ще има активен настъпателен характер. Приоритетни ще станат задачите по заглушаване на системите за управление на авиацията на противника и „снижаване на ефективността при използването на орбиталната групировка от космически апарати на противника”. И трябва да се знае, че първата високотехнологична жертва на „голямата война” ще стане GPS-навигацията, а без нея американските „томахавки” далеч няма да стигнат.
 
Екип на БЛИЦ