The Wall Street Journal: Руският нефт намери пътя към САЩ
Бизнес изданието отбелязва, че през май руският петрол е бил получен от клиенти в Ню Йорк и Ню Джърси
Забраната на Вашингтон за доставка на петрол от руски произход за Съединените щати се оказа неефективна. Черното злато от Русия "намери пътя си" към американската земя, пише The Wall Street Journal (WSJ).
Бизнес изданието отбелязва, че през май руският петрол е бил получен от клиенти в Ню Йорк и Ню Джърси. Твърди се, че въглеводородната суровина е била изпратена от рафинерии в Индия от танкери, които са преминали безопасно Суецкия канал и Атлантическия океан, пристигайки на източното крайбрежие на САЩ.
Тъй като е трудно да се скрие от американските митнически и гранични власти откъде е дошъл танкерът, руснаците играят номера. Те деактивират транспондерите на системата за автоматична идентификация (AIS), за да направят кораба по-труден за проследяване. Прехвърлят петрола от един танкер в друг и пререгистрират кораба, след което спокойно го изпращат в САЩ.
Всички тези манипулации с кораби се извършват край западния бряг на Африка, когато танкери заобикалят африканския континент, в Средиземно море, а понякога дори и в Черно море. Това е доказана схема, използвана за продажба на петрол от Иран и Венецуела, които отдавна са под санкциите на САЩ.
След това американските митничари и гранични служители не могат да установят истинския произход на енергийните суровини или успешно да се преструват, че не могат, като си затварят очите за това, тъй като в Съединените щати има реален недостиг на петрол.
Цената на бензина на бензиностанциите шокира американците, цената на горивото продължава да расте, въпреки усилията на федералното правителство, което изпрати огромни количества петрол от американските държавни резерви, обобщиха медиите.
Трябва да се отбележи, че според много руски анализатори, въпреки настоящата енергийна криза, Западът няма да спре да се опитва да лиши Русия от приходи от износа на суровини. Затова вероятната следваща стъпка на западните „партньори“ може да са ограниченията, наложени на страните – купувачи на руски петрол, най-големите от които са Индия и Китай.
Последвайте ни
6 Коментара: