Страните от Европейският съюз (ЕС) постигнаха съгласие за забрана на по-голямата част от вноса на руски суров петрол и петролни продукти с най-новия пакет от санкции, наложени в отговор на нахлуването на Москва в Украйна, пише Ройтерс в обобщение по темата.

ЕС с ключово решение за вноса на руски петрол, Украйна ликува


Забраната за руски суров петрол, внасян по море, ще бъде въведена поетапно в рамките на шест месеца, а за морския внос на рафинираните нефтени продукти - на осем месеца. От забраната се изключват доставките по петролопровода "Дружба", който захранва рафинерии в Източна Европа и Източна Германия.


Въпреки това много европейски купувачи доброволно се отказаха от поръчките на руски петрол или обявиха планове за постепенното му изключване, което означава, че вносът на руски петрол ще бъде намален с около 90 на сто.

Колко руски петрол внася ЕС?

Европа получаваше почти половината от целия руски износ на суров петрол и петролни продукти преди нахлуването на Русия в Украйна, според данни на Международната агенция по енергията (МАЕ).


Вносът на ЕС през 2021 г. е възлизал на 2,2 милиона барела суров петрол на ден, което включва 0,7 милиона барела по тръбопроводи, както и 1,2 милиона барела рафинирани петролни продукти, според МАЕ.

Кои страни внасят най-много руски петрол?

Германия е най-големият купувач на руски петрол сред страните членки на ЕС, внасяйки дневно по 687 000 барела суров петрол и 149 000 барела рафинирани петролни продукти през ноември 2021 г., сочат данните на МАЕ.

Също така федералната република е и най-големият вносител в ЕС на руски тръбопроводен суров петрол, като страната е получила от Русия 555 000 барела на ден през 2021 г.. За същия период Полша е внасяла дневно по 300 000 барела тръбопроводен суров петрол.

Доставките и за двете страни (Германия и Полша) са осъществени по северното разклонение на тръбопровода "Дружба" - основният транзитен маршрут за износ на руски петрол за Европа.

Нидерландия, която е ключов търговски хъб на Стария континент, е вторият по обеми вносител на руски суров петрол и най-голям вносител в Евросъюза на руски рафинирани продукти. През ноември 2021 г. нидерландците са внасяли по 414 000 барела суров петрол дневно и 335 000 барела рафинирани петролни продукти с произход от Русия, което се равнява на 23 процента от общия им внос.

Кои страни от ЕС са най-зависими?

Държавите, получаващи черното злато от южния маршрут на петролопровода "Дружба", минаващ през територията на Украйна, са особено зависими от вноса на руски суров петрол. През ноември миналата година от Русия бяха получени 92 на сто от петрола, внесен в Словакия.
За страните от Общността, които внасят петрол по море, руската суровина е представлявала 87 на сто от импортираните обеми петрол в Литва и 84 на сто в Финландия през ноември 2021 г., показват данните на МАЕ. И двете страни заявиха, че преустановяват закупуването на петрол от Русия.

Източник БТА