Последната визита на Барак Обама като президент на САЩ в Европа демонстрира, че и във Вашингтон, и в европейските столици е налице разкол по отношение на Русия, пише Time.
Последният пример е приятелското посещение на руската фрегата "Сметливый" в Гърция в края на октомври. Никой от НАТО и от ЕС не изрази протест. Някои политици във Вашингтон заявиха, че поведението на Гърция е „неприемливо” и „не подобава на член на НАТО”. Западът обаче остана доволен, че Гърция не „проби фронта” относно санкциите.
 
Доналд Тръмп обеща да оправи отношенията с Москва, но и преди победата му ЕС беше твърде разделен и увлечен във вътрешни неразбории, че да превключи вниманието си на Русия.
 
Западните медии писаха, че Обама „предава щафетата” по изграждането на отношенията с Русия на германския канцлер Ангела Меркел. В действителност обаче нещата са далеч по-сложни – ФРГ няма влиянието на САЩ, което може да обедини Запада, особено на фона на Brexit, счита авторът.
 
От момента на британския референдум Европа живее в „режим на оцеляване”. В продължение на последните три години европейската политика по отношение на Русия почти напълно се определя в рамките на сътрудничеството на Москва и Обама с опора на Великобритания.
 
„С излизането на Британия от ЕС и на Обама от Белия дом, на Меркел се налага да положи много повече усилия, за да застави нейните колебаещи се съюзници да поддържат предишната линия” – пише Time.
 
Въпреки че по време на срещата в Берлин главните европейски страни „единодушно” подкрепиха продължаване на политиката на санкции спрямо Русия, много европейски страни не са съгласни, като Гърция, Италия, Унгария, Словакия и Кипър го заявиха открито. Много страни зависят от кредитите на ЕС и именно това ги държи редом с Меркел, но финансите съвсем не са „здравият начин” да се управлява „европейското семейство”, се казва в публикацията.
 
Превод и редакция: БЛИЦ