Едно да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш“, с този цитат от „Мъжки времена“ на Николай Хайтов д­-р Любомир Стефанов – преподавател в Нов български университет, коментира управленската програма за следващите 4 години на ГЕРБ и Обединените патриоти, цитиран от БНР.
Разликата между приоритети, принципи и програма за управление е голяма, подчерта той и обясни: "Това, което виждаме, наистина е взето от предизборните програми, с което партиите показват някакъв тип последователност. Дали обаче тези обещания, може би са приоритети – целеви области, дали ще бъдат напълнени с политики, т.е със съдържание, и как тези програми ще бъдат преведени на управленски език, тепърва предстои да видим, а това е истинското предизвикателство".

Коалиционните правителства в България са изправени през трудната задача да минават през ключови моменти, допълни политологът.

"Виждаме, че са направили компромиси, въпреки че аз не харесват тази дума, когато се говори в политиката, защото тя означава, че нещо е изтъргувано за нещо друго. Думата, която навява за здравословно отношение към политиката, към демокрацията, е консенсус. Когато партньори се разберат за нещо, те постигат консенсус и правят отстъпки, когато правиш компромис, означава, че си предал нещо, за да получиш нещо друго.Но аз съм приятно изненадан, че този път участващите в коалицията първо избраха да ни представят приоритетите си, а не лицата, които ще ги изпълняват. В един момент имената имат значение, но коалиционната култура, коалиционната рамка задава ясни приоритети като тези, може би донякъде, предстои като че ли едно безоблачно управление", каза още Стефанов.