Цветанка Андреева: Виждам грешки в поведението на Доган

Питаме защо му бе нужно на почетния председател на ДПС точно в този момент да удари вътре в собствената си организация , която е с невиждана победа, чуди се политоложката

Политическата съдба е много жестока към ПП. Те бяха влезли в комфортната позиция да се обявят за опозиция. Бяха заели тази политическа страна. Оказа се, че е точно обратното ,  че носят отговорност за властта И всичко, което изсипваха като критика на герб, става критерий за поведение - дали ще съставят правителство. Ако не успеят, защо няма да успеят. 

Това коментира в ефира на Нова тв политоложката Цветанка Андреева. 

"Един от аргументите им е, че не може да се състави антикорупционно правителство, което е доста фалшив термин. Няма такава идея за антикорупционно правителство. Може да има антикорупционно парламентарно мнозинство, защото той контролира кабинета и съдебната система", продължи тя.

"Това ми навява спомена, в който председателя вика шефа на МВР и заедно арестуват лидера на опозицията", ужаси се политоложката. 

Управление във фрагментиран парламент 

"Това е сложността на ситуацията, която ще се възпроизведе и при следващия парламент.  Имаме много малки и различни центрове на власт, които много трудно се координират, защото преди всичко са много различни.

Митологемата "всички срещу Пеевски" е изключително неработеща и клише отпреди няколко години", направи прогноза Андреева. 

Виждам грешки в поведението на Доган, който до тук е бил винаги политически стратег. Ако не друго, той е гледал в дългосрочен план", каза още тя.

"Днес се питаме защо му бе нужно точно в този момент да удари вътре в собствената си организация , която е с невиждана победа, на второ място. Защо етнизира този конфликт, защо стана напрежение между българи и малцинствени турци в собствената му организация. 

Доган излиза с един силно ретрограден образ, който искат неговия кръг да капсулира малцинството.

Виждаме един Пеевски, който можеше да избере пътя на Орбан, на проруски националист, да критикува Запада, но Пеевски избра смесения етнически и либерален модел.

Точно в този момент последва удара в ДПС и възможността да се състави проевропейско правителство в този парламент", обясни политоложката.