И каква стана тя? Точно ден, след като председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски изпрати писмо до 4 институции -прокуратурата, МВР, ДАНС и антикорупционната комисия с въпрос имало ли е разследвания по сигнали за корупция срещу президентската институция и съответно защо не е давана информация за тях, от вътрешното министерство отговориха.

И се оказа, че да – сигнали е имало, но докъде е стигнала работата по тях продължава да е енигма.

„Предварителните сведения потвърждават, че в различни служби на МВР са постъпвали сигнали по отношение на президентството.

Очаквам да ми се представи окончателен доклад, да стане ясно какъв е техният брой, в кои структури са подавани, какъв е техният характер и едва тогава можем да дадем пълната информация за какви случаи, за какво се касае, къде са постъпвали, коя служба ги е отработвала и тяхното движение.

При всички положения сигналите са отработвани, извършвани са проверки и предполагам, че са докладвани в прокуратурата. Това е мое предположение, но такава е логиката“, заяви във вторник в Шумен главният секретар Живко Коцев. Изявление, от което се налагат няколко извода.

Първо – сигнали е имало и очевидно не един и два. Но противно на всякаква логика, а в това число и на практиката на МВР и прокуратурата, информация за разследванията по тях не е била оповестявана публично. Макар, според всички международни стандарти, данните за корупция в президентството да са от високо обществено значение и съответно всички институции да са длъжни да информират обществото за тях.

Второ – преписките и разследванията по тези сигнали, ако изобщо ги е имало, явно са потъвали някъде. Тепърва предстои да се изясни къде – дали в МВР или в прокуратурата. Което повдига още по-важния въпрос – защо и как се е стигнало до подобна проява? И дали това не се е дължало на факта, че в продължение на две години, до началото на юни месец 2023 г., президентът Румен Радев и екипът му на „Дондуков“ 2 бяха съсредоточили в ръцете си почти цялата власт в държавата?

Като държавният глава държеше едновременно и изпълнителната власт чрез служебните си кабинети. При това – безконтролно. Защото нямаше функциониращо Народно събрание, което да следи и контролира действията му.

И трето, но не и по важност – добре, че от над половин година насам имаме действащ парламент, а властта най-сетне се върна именно на мястото, където й е отредено по Конституция – в Народното събрание.

И пак добре, че председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски започна да задава въпроси за всичко, което се е случвало на „Дондуков“2, за да започне да се сваля наметалото на безконтролност и беззаконие, в което очевидно е работило президентството. Въпроси, които очевидно изнервят Румен Радев – което пък още повече налага намирането на отговорите.

Голямата питанка е защо трябваше пак Делян Пеевски да започне да задава тези въпроси, за да получи най-сетне обществото яснота? А докато чакаме отговора и на тази питанка, няма как да не кажем още един извод от случващото се – очевидно е наложително Пеевски да продължи да пита и действа, за да приключи най-сетне усещането за беззаконие и липса на контрол в тази държава, в това число и в президентството.       

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук