Пентагонът се отчете пред данъкоплатците, че за удара на 14 март в Сирия само за крилати ракети са похарчени 130,3 млн долара за 66 броя „Томахоук” с морско базиране и за първи път 19 най-нови ракети с авиационно базиране AGM-158B JASSM-ER от бомбардировача В-1В.
Франция се охарчи по-малко - 21,6 млн долара. Фрегатата тип FREMM пусна три нови крилати ракети MdCN, а петте изтребители Rafale – 9 ракети Scalp-EG.
 
Най-големи скъперници се оказаха британците – техните четири изтребителя-бомбардировача пуснали 8 крилати ракети Storm Shadow на обща стойност 11,2 млн долара.
 
Общо са изстреляни 105 ракети, от които са ранени само трима сирийци. САЩ твърдят, че всички техни ракети са поразили целите, Дамаск оспорва. Истината е някъде по между.
 
Успешните действия на сирийската ПВО се обясняват с три обстоятелства: Първо, руските военни предавали на сирийците информация, получавана от техните по-съвършени радари. Второ, руските комплекси за радиоелектронна борба („Москва-1”, „Красуха-2” и „Борисоглебск-2”) работили на пълна мощност. Трето, американците подцениха възможностите на старите съветски ЗРК.
 
Освен старите едноканални С-200, от 2008 г. на въоръжение в сирийската армия са ЗРК последна модификация „Печора-2М” с нова ракета и с апаратура за РЕБ, поразяващ цели на дистанции до 32 км. Един дивизион съпровожда до 16 цели. Сирийците имат от 2013 г. 18 ЗРК „Бук- М2Э” за обектово прикритие с радиус на въздействие до 45 км. За още по-близко прикритие (20 км) през последното десетилетие Сирия е получила 36 бойни машини от зенитния ракетно-артилерийски комплекс „Панцир-С1” и според руското МО те са се справили отлично.
 
Хвалбите на Тръмп за „умните ракети” не подхождат съвсем за „Томахоук”: далечина на действие – 1600 км, вероятно кръгово отклонение – 10-15 м, максимална скорост - 880 км. Податливи са на електронни смущения и особено над еднообразния сирийски релеф имат склонност да се забиват в земята с блокирана бойна част. САЩ имат големи запаси от „томахавките” и ги използват при всеки удобен случай.
 
Далеч „по-интелигентна” е авиационната ракета AGM-158B JASSM-ER, за чието първо бойно използване БЛИЦ информира преди два дни. Нейната далечина е увеличена от базовия вариант от 360 на 980 км. Външно прилича на „Томахавка”, също използва за насочване инерциална система с корекции от сигнала на GPS обзора на релефа на местността. Добавена е инфрачервена глава за самонасочване. Повишена е точността. Максималната скорост е 1000 км/час. Маса на бойната част – 450 кг.
 
Френската крилата ракета с въздушно базиране Scalp-EG и британската Storm е една и съща ракета, съвместна разработка на двете страни, но са с различни названия. По управление е аналогична на американската AGM-158В. По далечина обаче чувствително и отстъпва. Височина на полета – 30-40 м. Маса на бойната част – 450 кг.
 
Важно е да се отбележи първото участие в бойни действия на новата френска крилата ракета с морско базиране MdCN. В производство е от 2 години. Говори се, че е направен опит за пресъздаване на руската „Калибър”, но не я достига по параметри: далечина 1000 км срещу 2600 км на „Калибър”. Маса на бойната част – 300 кг. Скоростта е дозвукова с огъване релефа на местността. Способът за насочване към целта не е известен. Цената е съществено по-висока от Scalp-EG – френското военно министерство ги купува по 2,5 млн евро за брой.
 
Възможно е тази ракета да притежава по-големи възможности да преодолява ПРО, защото и трите изстреляни ракети MdCN от борда на фрегатата D653 Languedoc са достигнали целите си.
 
Публикацията е подготвена от Ганчо КАМЕНАРСКИ, БЛИЦ