US икономист, който предсказа кризата от 2008 г., с кошмарна прогноза за света!
В световната икономика се сближиха два неблагоприятни фактора - стагнация и инфлация
Американският икономист Нуриел Рубини, който предсказа кризата от 2008 г., проговори за предстоящите проблеми - ковид, войната между Украйна и Русия и външната политика на Китай.
КАКВО КАЗА РУБИНИ
Всички, които горе-долу разбират от икономика или поне искат да направят такова впечатление, сега обсъждат новата ужасна прогноза на известния американски икономист Нуриел Рубини. За икономиката Рубини е като Худини. Също така омайва и очарова, само че не с трикове, а с прогнози. Той стана известен с това, че предсказа световната криза през 2006 г., която избухна две години по-късно.
И сега един от най-авторитетните световни експерти по глобални финанси прогнозира криза, по-лоша от всякога. Причината за повишената опасност е, че сега в световната икономика се сближиха два неблагоприятни фактора - стагнация и инфлация.
Този кризисен коктейл се нарича стагфлация. Това вече се е случвало в историята, например през 70-те години, но сега ситуацията е много по-трудна, казва Рубини, който е смятан някъде за втори в различни чуждестранни рейтинги, а някъде и за четвърти в списъка на „най-умните от живите“. "
Рубини основава мрачните си прогнози (ненапразно го наричат Dr Doom, което може да се преведе като доктор Гибел) на огромните показатели за дълговата тежест на световната икономика. „Днес нивото на дълга спрямо БВП е 350% в света и 420% за напредналите икономики“, разказа Bloomberg. В Русия, между другото, всичко е сравнително добре с този показател - 17,8%, един от най-ниските в света.
Като основни причини за настоящата ситуация икономистът смята ковид, украинския конфликт и външната политика на Китай. В резултат на това икономическият растеж ще се забави, а цените на храните ще продължат да растат.
Рубини твърди, че вече има студена война между САЩ и Китай, която може да се превърне в гореща поради конфликта на Китай с Тайван. Според него в известен смисъл Третата световна война вече е започнала. „Всичко започна в Украйна и този конфликт има по-широки последици, далеч отвъд Русия и Украйна“, казва икономическият буревестник.
КРИЗАТА - КАК СТАВА?
„Стагнация е, когато предприятията се разоряват, намаляват производството, някои фалират, а други растат, ако намерят печеливши ниши“, обясни пред kp.ru Борис Коган, ръководител на инвестиционната компания Moscow Partners. - Стагнацията, рецесията и кризата като цяло е нормално явление за икономиката, тя се изчиства от неефективните отрасли/производства и чрез кризите нейната ефективност се повишава.
Е, всичко е ясно: слабите умират, силните оцеляват. Със стагнацията в света се научиха, ако не да се борят, то да смекчават ударите й.
- Регулаторите (с други думи централните банки - бел.ред.) спасяват света съвсем просто, - продължава експертът. - Да се даде възможност на населението и бизнеса да вземат кредити. Правят парите по-евтини за сметка на ниски и дори нулеви ставки. Това е всичко.
Но сега може да не заработи - защото (вижте по-горе) световната икономика също така е изпаднала в инфлация.
- За да се борите с инфлацията, трябва да повишите лихвения процент, - обяснява Коган. - Но ако го вдигнеш, тогава удряш в стомаха предприятията, тези, които искат да теглят кредити, дори ипотечни.
Повишаването на лихвените проценти води до криза на пазара на недвижими имоти, хората са принудени да продават имотите си евтино, защото не могат да плащат ипотеката. Доходите на хората падат, разходите растат, предприятията ще намалят производството, ще се затворят и ще фалират, а регулаторите няма да имат възможност да помогнат на икономиката.
КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ В РУСИЯ?
На първо място, кризата ще удари страните с развити икономики - при това точно тези, които са големи световни производители.
- Това са страните от Европа, САЩ, Канада, Япония, Китай - изброява Коган.
За Русия прогнозата на нашия икономист е по-благоприятна. Да, и Рубини не каза нищо притеснително конкретно за нас.
- Русия доставя суровини, така че тази ситуация не е най-лошата ситуация за Русия и за такива страни като Саудитска Арабия, Емирствата, Катар - предпазливо прогнозира нашият експерт. - Тук има като че ли взаимно противоречиви фактори. От една страна, по време на стагнация цените на суровините обикновено падат, на металите също - това е лошо и ще удари нашите износители.
От друга страна, тъй като успоредно има и инфлация, тя може да стимулира цените на стоките (стоки, които се търгуват на борсите: газ, петрол, дървен материал, злато, зърно, алуминий и др. - бел. ред.) И това означава, че не всичко е толкова лошо за Русия и другите големи производители на суровини.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: