Украйна започна нов етап от своята офанзива. За това пишат американски медии. Според източници в Пентагона в поредната серия от атаки ВСУ са решили да използват обучени на Запад резервисти и чуждестранна бронирана техника. Какви са тактическите и стратегическите перспективи на подобни маневри и как руските въоръжени сили ще отговорят?

В четвъртък американските медии, позовавайки се на източници от Пентагона, съобщиха, че Украйна е предприела „основния напор на своето контранастъпление“.

Съобщава се, че в боя са хвърлени хиляди украински военнослужещи, които са били в резерва и са били обучени преди това на Запад. Преценката дали атаките ще бъдат успешни може да е само въпрос на дни, според “Ню Йорк Таймс”, а ако успеят, новата операция ще продължи от една до три седмици.

“Вашингтон Пост” на свой ред пише, че украинските сили са започнали нов пробив в контранастъплението си. Неназован американски служител каза пред изданието, че "целта на подобни стъпки" на украинското ръководство все още е "неясна", няма сигурност, че те са значими.

“Политико” отбелязва, че представители на Пентагона през последните седмици са описали стратегията на Украйна като задържане на най-обучените й сили в резерв, докато се изследват вражеските линии за слабости. В същото време много подразделения от резерва бяха обучени на Запад на "напреднала" тактика на маневриране и оборудвани с добре бронирани западни бойни машини на пехотата и бронетранспортьори.

Прави впечатление, че в Лондон не крият авторите на настъпателния план на ВСУ, както каза заместник-началникът на британското министерство на отбраната Джеймс Хипи.

„Като цяло те изпълняват плана, който разработиха с нас, американците и други“, каза зам.-министърът. Той също така не е съгласен с оценката на Бундесвера, че Украйна върви напред твърде предпазливо и не възприема тактиката, която нейната армия е научила в западните лагери.

„Много е лесно да загубиш десетки хиляди животи, опитвайки се да пробиеш през минни полета и след това да нямаш с какво да пробиеш, когато стигнеш там. Когато украинците преминат през пистата с препятствия, те ще имат достатъчно бойна мощ, която може да се използва за пробив“, заяви Хипи.

Припомняме, в сряда сутринта украинските военни продължиха настъплението си в Ореховско направление в района на Запорожие. Според руското министерство на отбраната в него са участвали три батальона, подсилени с танкове. В самия регион това беше наречено началото на втория етап от украинската „контраатака“.

Според експертите, хвърляйки в битка най-добрите си резерви, вражеското командване се надява да постигне тактически успех до есента на тази година, което може да бъде представено на Запад като значително постижение, което изисква подсилване с нови доставки на оръжия, включително далекобойни системи АТАКМС и самолети Ф-16. Това може да допринесе и за по-щедрото финансиране на Украйна от западните страни.

На практика обаче опитът да се заобиколи вече известното село Работино в Запорожка област и да се вклинят между фланговете на руските части се превърна в провал, тъй като артилерията и авиацията бързо отработиха групите на противника, пише военният командир Дмитрий Стешин. „На Времевския перваз Старомайорск дълго време се развиваше от артилерия, разбивайки личния състав.

Самото село няма тактическо значение, височините имат значение и ние умеем да се задържаме на тях от Великата отечествена война насам”, напомня Стешин.

„Сега противникът въвежда в действие основните оперативно-стратегически съединения, които доскоро бяха в резерв. Тези сили веднага ще бъдат прехвърлени в настъпление. Всичко се прави с очакването, че до края на септември ВСУ ще могат да постигнат резултатите, които страните от НАТО изискват от Украйна“, каза военният експерт Борис Рожин.

„През последните два месеца врагът сериозно се опитва да атакува. Тоест, той не само провокира консумацията на нашите снаряди и сондира за слабости в защитата. Но тази офанзива се провали, така че сега ще направят нови опити“, каза той.

„Украинската армия частично преразгледа тактиката си. Но явно са решили да вървят напред в същите посоки, увеличавайки силата на удара, смята Рожин.

„Като се имат предвид сегашните реалности на фронта, дълбоки пробиви на противника са малко вероятни.“ В същото време врагът запази основния ударен юмрук, който включва по-голямата част от техниката, доставена от Запада, добавя Игор Коротченко, главен редактор на списание "Национална отбрана".

„Следователно последните действия на ВСУ са свързани с желанието ако не да пробият, то да огънат нашата отбрана и да развият постижения в този участък на фронта, изтегляйки там резерви“, смята Коротченко.

В същото време военният експерт Константин Сивков припомня, че по време на първия етап от настъплението на ВСУ врагът провокира руските въоръжени сили да използват по-активно снаряди, като по този начин се опитват да лишат руските военни от необходимото количество боеприпаси.

„Но всичко това беше извършено чрез колосални жертви и не донесе никакви тактически или стратегически предимства на въоръжените сили на Украйна“, каза той.

„Подразделенията на ВС на Руската федерация запазват всички условия за успешна отбрана. По-специално, това се посочва от превъзходството във въздуха и превъзходството на огъня. От военна гледна точка противникът няма ресурс да го потисне. Украинското командване, разбира се, разчита, че рано или късно ще успее пробие нашата отбрана. Но всичко това са фантазии”, смята Сивков.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук