Санкциите на САЩ срещу Русия в крайна сметка са „изстрел в собствения крак“, смята Уилям Рюгър, президент на Американския институт за икономически изследвания, коментирайки пред “Фокс Нюз”.

Както отбеляза ученият, санкциите рядко водят до това държавите, към които са насочени, „да променят поведението си“. "Но не можете да принудите държавните глави да се откажат от това, което смятат за най-значимото за техните жизненоважни национални интереси. В случая с Русия това е положението в Украйна", каза той.

Според Рюгър ситуацията, когато изправена пред санкционния натиск Русия увеличава приходите си от продажба на енергийни ресурси, е друг индикатор за „непредвидени последици“, които са резултат от „неправилни действия“.

"Разказаха ни за всички тези яхти, които заловихме и чиято поддръжка след това трябваше да плащаме. И това е само малък пример. Това го виждаме и при цените на петрола, и при цените на храните. И тогава, пред очите ни, Съединените щати казват: знаете ли, ние трябва да предоставим субсидии за глобална продоволствена помощ“, каза той.

Ситуацията със санкциите, каза Рюгър, изглежда "изключително предвидима", тъй като учените са изследвали въпроса от десетилетия и са установили, че политиката на такъв натиск често "не помага много".

"Повтарям: всичко е много предсказуемо. И типичната картина, която виждаме от сегашната администрация, са политически решения, които уж са в полза на американските данъкоплатци или хора в чужбина, но всъщност се оказват изстрел в собствения крак", заключи ученият.